Prawo, Trendy

Czy wolno nosić nóż bez pozwolenia? Sprawdź, czy znasz aktualne przepisy

Wśród wielu osób panuje niesłuszne przekonanie, że nie mogą nosić przy sobie noża na co dzień. W rzeczywistości zarówno posiadanie, jak i noszenie noża jest całkowicie dozwolone. Musisz jednak przestrzegać kilku zasad. Jakich? Przeczytaj dalej.

Czy można kupić każdy nóż bez pozwolenia?

 

Odpowiedź na to pytanie brzmi: TAK. Nóż w świetle polskiego prawa jest przedmiotem użytkowym i nie traktuje się go jako broń białą, w związku z tym nie obowiązuje go ustawa z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji. Możesz bez przeszkód kupić nóż składany, sprężynowy, motylkowy i ze stałą kolbą. Uważaj jednak na wszelkie inne przedmioty, które mają w sobie ukryte ostrze. Takie urządzenie jest już bronią według art. 4 ust. 1 wyżej wspomnianej ustawy. W związku z tym parasolka lub laska z wysuwanym ostrzem wymaga odpowiedniego pozwolenia wydawanego przez powiatowego komendanta Policji.

Co ciekawe, w świetle ustawy nie jest bronią szabla, miecz, topór i żadna inna historyczna broń biała. Jednak, mimo że nie potrzebujesz pozwolenia na jej posiadanie, nie polecamy chodzenia po ulicy ze szpadą. Lepiej zaopatrz się w dobry nóż.

Czy wolno nosić przy sobie nóż?

 

Z pewnością znajdziesz w Internecie wiele nieprawdziwych informacji mówiących o ograniczeniach w posiadaniu broni białej ze względu na długość ostrza. Wynika to z dwóch aktów prawnych:  Rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 27 października 1932 r. Prawo o broni, amunicji i materjałach wybuchowych oraz rozporządzenia wykonawczego z dnia 27 stycznia 1936 r. o broni białej i o ograniczeniach handlu bronią. Te przepisy zostały jednak dawno uchylone i nie trzeba ich przestrzegać.

Możesz nosić przy sobie nóż bez względu na jego rozmiar. Nie ma też znaczenia, czy chowasz go pod kurtką, czy trzymasz na widoku. Jest jednak kilka sytuacji, w których noszenie noża jest niezgodne z prawem.

Kiedy nie wolno mieć przy sobie noża?

 

Po pierwsze, według 50a § 1 Kodeksu wykroczeń podlega karze ten, kto nosi nóż w miejscu publicznym z bezpośrednim zamiarem wykorzystania go w celach przestępczych. W takiej sytuacji każdorazowo organy ścigania muszą udowodnić, że faktycznie zaistniały obie przesłanki: posiadanie noża oraz zamiar popełnienia przestępstwa z jego użyciem.

Innym przypadkiem, w którym posiadanie noża grozi odpowiedzialnością karną, jest udział w zgromadzeniu lub imprezie masowej. Nie musisz mieć zamiaru wykorzystania ostrza w celach przestępczych – wystarczy, że będziesz go miał przy sobie. I o ile w przypadku zgromadzenia jest to tylko wykroczenie (art. 52 par. 1 Kodeksu wykroczeń), tak już podczas imprezy masowej popełnisz przestępstwo (art. 59 ust. 1 Ustawy z dnia 20 marca 2009 r. o bezpieczeństwie imprez masowych).

Kodeks wykroczeń wskazuje jeszcze jedną sytuację, w której samo posiadanie noża jest niezgodne z prawem. Mowa tutaj o udziale w przejeździe zorganizowanej grupy uczestników masowej imprezy sportowej (art. 50a § 1a). Nie zabieraj ze sobą noża, jeśli wraz ze zorganizowaną grupą kibiców wybierasz się na mecz pociągiem, metrem lub autobusem.

Prawo do noszenia noża – kto je posiada?

 

Każdy może kupić i nosić nóż lub inne ostrze, jeśli tylko nie jest schowane w przedmiocie na pierwszy rzut oka niekojarzącym się z bronią białą. Możesz zatem bez przeszkód chodzić po ulicach ze swoim ulubionym modelem w kieszeni. Lepiej jednak zostaw go w domu, jeśli chcesz wziąć udział w zgromadzeniu, imprezie masowej albo podczas zorganizowanego przejazdu na mecz.

12 thoughts on “Czy wolno nosić nóż bez pozwolenia? Sprawdź, czy znasz aktualne przepisy

 1. Piotr pisze:

  Witam
  Mam pytanie :czy mogę wozić w samochodzie miecz, dla ewentualnej samoobrony?

  1. kapuga.pl pisze:

   Dzień dobry,
   Miecz można posiadać, co za tym idzie przewozić. Do samoobrony jednak nie rekomendujemy. Do samoobrony wystarczy prosty gaz pieprzowy, natomiast miecz traktowalibyśmy raczej kolekcjonersko. Podsumowując: na rekonstrukcje historyczne, turnieje rycerskie tak, do samoobrony – nie.

   1. Iza pisze:

    Mam pytanie czy mogłabym mieć nóż schowany w specjalnym futerale przy udzie?

    1. kapuga.pl pisze:

     Tak. Dokładnie tak samo jak nożyk w pokrowcu przypięty do pasa. Tak samo jak nożyk w kieszeni. Dokładnie tak samo jak nóż przenoszony w pokrowcu na szyi, w formie naszyjnika. Każda z tych form pozwala na wyjęcie scyzoryka, czy noża składanego w razie potrzeby jego użycia np. do pokrojenia konserwy i przekrojenia bułki na śniadaniu w parku, czy też w razie potrzeby otwarcia paczki.

 2. Maliq pisze:

  A mały nóż typu karambit raczej zda egzaminu n prawda?

  1. kapuga.pl pisze:

   Dzień dobry,
   Jeżeli pytanie mamy rozumieć jako: czy można nosić karambit? Odpowiedź brzmi tak. Oprócz oczywiście sytuacji, w których przepisy wyraźnie tego zabraniają. Było o tym szerzej w artykule.

 3. Kacper jj pisze:

  A jeśli chodzę do szkoły i idę przes nie ciekawe miejsca to mogę go nosić chodzę do szkoły ponadpodstawowej i czy w szkole coś mi za to grozi ?

  1. kapuga.pl pisze:

   Nosić zawsze można oprócz wskazanych w ustawie sytuacji opisanych w artykule. Nóż to rzecz użytkowa i o ile nie jest się w siłach specjalnych i na służbie, nie rekomendujemy wykorzystywania go do samoobrony. Do samoobrony lepiej zastosować jakiś gaz pieprzowy itd., który zdezorientuje napastnika i pozwoli szybko oddalić się z niebezpiecznego miejsca. Nóż to narzędzie i powinien być używany zgodnie z jego generalnym nazwijmy to przeznaczeniem. Przygotowanie posiłku, użytek codzienny jak np. otwarcie paczki, obranie jabłka itd. to zawsze rozsądne zastosowania, użytek w lesie np. przygotowanie ogniska z jego pomocą również . Ponadto niosąc nóż “po drodze” do szkoły, co zrobimy z nim póżniej? Zostawimy przed szkołą? Regulaminy szkoły z reguły określają co można do niej wnosić a co nie. W większości przypadków zapewne regulaminy zabraniają zabierania przedmiotów niebezpiecznych na teren szkoły.

 4. reset pisze:

  a nóż wysuwany, również można nosić?

  1. kapuga.pl pisze:

   Można nosić każdy rodzaj. Nóż z wysuwanym ostrzem również. Natomiast należy uważać na przedmioty i noże podlegające definicji ostrza ukrytego. Krótko mówiąc przedmioty z ukrytym ostrzem, nie wyglądające na nóż są zabronione. Dotyczy to np. laski z ukrytym ostrzem lub rzeczy rodem z filmów szpiegowskich, filmów akcji itd. Np. w filmie “SALT” z Angeliną Jolie, nasz rodak Pan Daniel Olbrychski gra rosyjskiego szpiega i w jednej ze scen akcji z jego buta “wyskakuje” ukryte ostrze. Takie właśnie ostrza są zabronione.

 5. Cholixe pisze:

  Czyli sprzedawca musi mi sprzedać każdy nóż niezależnie od wieku?

  1. kapuga.pl pisze:

   Takiej kwestii akurat w artykule nie omawialiśmy, co musi sprzedawca a co nie. Ograniczeń co do wieku przy zakupie noża co do zasady nie ma. Myślę jednak, że tu należy też zachować zdrowy rozsądek. Inną kwestią zapewne jest kiedy nastolatek kupuje scyzoryk lub nóż typu finka do wykorzystania harcerskiego a inaczej wyglądałoby gdyby 10-latek chciał kupić maczetę. Istnieje coś takiego jak kontrola rodzicielska. Ważne jest też samo wychowanie i wyjaśnienie do czego dane narzędzie służy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *