Prawo, Trendy

Czy wolno nosić nóż bez pozwolenia? Sprawdź, czy znasz aktualne przepisy

Wśród wielu osób panuje niesłuszne przekonanie, że nie mogą nosić przy sobie noża na co dzień. W rzeczywistości zarówno posiadanie, jak i noszenie noża jest całkowicie dozwolone. Musisz jednak przestrzegać kilku zasad. Jakich? Przeczytaj dalej.

Czy można kupić każdy nóż bez pozwolenia?

 

Odpowiedź na to pytanie brzmi: TAK. Nóż w świetle polskiego prawa jest przedmiotem użytkowym i nie traktuje się go jako broń białą, w związku z tym nie obowiązuje go ustawa z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji. Możesz bez przeszkód kupić nóż składany, sprężynowy, motylkowy i ze stałą kolbą. Uważaj jednak na wszelkie inne przedmioty, które mają w sobie ukryte ostrze. Takie urządzenie jest już bronią według art. 4 ust. 1 wyżej wspomnianej ustawy. W związku z tym parasolka lub laska z wysuwanym ostrzem wymaga odpowiedniego pozwolenia wydawanego przez powiatowego komendanta Policji.

Co ciekawe, w świetle ustawy nie jest bronią szabla, miecz, topór i żadna inna historyczna broń biała. Jednak, mimo że nie potrzebujesz pozwolenia na jej posiadanie, nie polecamy chodzenia po ulicy ze szpadą. Lepiej zaopatrz się w dobry nóż.

Czy wolno nosić przy sobie nóż?

 

Z pewnością znajdziesz w Internecie wiele nieprawdziwych informacji mówiących o ograniczeniach w posiadaniu broni białej ze względu na długość ostrza. Wynika to z dwóch aktów prawnych:  Rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 27 października 1932 r. Prawo o broni, amunicji i materjałach wybuchowych oraz rozporządzenia wykonawczego z dnia 27 stycznia 1936 r. o broni białej i o ograniczeniach handlu bronią. Te przepisy zostały jednak dawno uchylone i nie trzeba ich przestrzegać.

Możesz nosić przy sobie nóż bez względu na jego rozmiar. Nie ma też znaczenia, czy chowasz go pod kurtką, czy trzymasz na widoku. Jest jednak kilka sytuacji, w których noszenie noża jest niezgodne z prawem.

Kiedy nie wolno mieć przy sobie noża?

 

Po pierwsze, według 50a § 1 Kodeksu wykroczeń podlega karze ten, kto nosi nóż w miejscu publicznym z bezpośrednim zamiarem wykorzystania go w celach przestępczych. W takiej sytuacji każdorazowo organy ścigania muszą udowodnić, że faktycznie zaistniały obie przesłanki: posiadanie noża oraz zamiar popełnienia przestępstwa z jego użyciem.

Innym przypadkiem, w którym posiadanie noża grozi odpowiedzialnością karną, jest udział w zgromadzeniu lub imprezie masowej. Nie musisz mieć zamiaru wykorzystania ostrza w celach przestępczych – wystarczy, że będziesz go miał przy sobie. I o ile w przypadku zgromadzenia jest to tylko wykroczenie (art. 52 par. 1 Kodeksu wykroczeń), tak już podczas imprezy masowej popełnisz przestępstwo (art. 59 ust. 1 Ustawy z dnia 20 marca 2009 r. o bezpieczeństwie imprez masowych).

Kodeks wykroczeń wskazuje jeszcze jedną sytuację, w której samo posiadanie noża jest niezgodne z prawem. Mowa tutaj o udziale w przejeździe zorganizowanej grupy uczestników masowej imprezy sportowej (art. 50a § 1a). Nie zabieraj ze sobą noża, jeśli wraz ze zorganizowaną grupą kibiców wybierasz się na mecz pociągiem, metrem lub autobusem.

Prawo do noszenia noża – kto je posiada?

 

Każdy może kupić i nosić nóż lub inne ostrze, jeśli tylko nie jest schowane w przedmiocie na pierwszy rzut oka niekojarzącym się z bronią białą. Możesz zatem bez przeszkód chodzić po ulicach ze swoim ulubionym modelem w kieszeni. Lepiej jednak zostaw go w domu, jeśli chcesz wziąć udział w zgromadzeniu, imprezie masowej albo podczas zorganizowanego przejazdu na mecz.

Back to list

42 thoughts on “Czy wolno nosić nóż bez pozwolenia? Sprawdź, czy znasz aktualne przepisy

 1. Piotr pisze:

  Witam
  Mam pytanie :czy mogę wozić w samochodzie miecz, dla ewentualnej samoobrony?

  1. kapuga.pl pisze:

   Dzień dobry,
   Miecz można posiadać, co za tym idzie przewozić. Do samoobrony jednak nie rekomendujemy. Do samoobrony wystarczy prosty gaz pieprzowy, natomiast miecz traktowalibyśmy raczej kolekcjonersko. Podsumowując: na rekonstrukcje historyczne, turnieje rycerskie tak, do samoobrony – nie.

   1. Iza pisze:

    Mam pytanie czy mogłabym mieć nóż schowany w specjalnym futerale przy udzie?

    1. kapuga.pl pisze:

     Tak. Dokładnie tak samo jak nożyk w pokrowcu przypięty do pasa. Tak samo jak nożyk w kieszeni. Dokładnie tak samo jak nóż przenoszony w pokrowcu na szyi, w formie naszyjnika. Każda z tych form pozwala na wyjęcie scyzoryka, czy noża składanego w razie potrzeby jego użycia np. do pokrojenia konserwy i przekrojenia bułki na śniadaniu w parku, czy też w razie potrzeby otwarcia paczki.

    2. sir.artek pisze:

     Nawet w pochwie…

     1. kapuga.pl pisze:

      W pochwie czy bez, to nie ma znaczenia. Wolno i tyle;)

  2. Rycerz ortalionu pisze:

   A maczeta?

   1. kapuga.pl pisze:

    Maczetę również można nosić. Nie jest zabroniona przepisami prawa, o ile nie budzi poczucia zagrożenia u osób postronnych. O ile jednak przebywanie z maczetą w lesie, gdzie np. karczujemy drobne krzaczki i przygotowujemy teren pod obóz posiadanie maczety raczej nikogo nie zdziwi, o tyle spacer w zatłoczonym parku z maczetą u boku może powodować dyskomfort u osób postronnych i trudno żeby tak było. W takim przypadku mogą poczuć się zagrożone i np. złożyć odpowiednie zgłoszenie na Policję. Proszę pamiętać, że nasza kultura europejska różni się np. od Amerykańskiej. Tam nikogo nie dziwi jak ulicą przechadza się osobnik z przytroczonymi do pasa nożami, maczetami, siekierami itd. Może to być przecież traper, który właśnie wyszedł z lasu i idzie do sklepu uzupełnić zapasy żywności. W Europie, również w Polsce taka osoba zapewne powodowałaby delikatnie rzecz ujmując “mieszane uczucia” i czy jednak nie słusznie? Lepiej więc nie budzić kontrowersji na siłę i po prostu do parku zabrać scyzoryk, nóż składany lub nieduży nóż z ostrzem stałym, a już do lasu np. coś większego i wówczas nie powinno być problemu.

   2. CytatyTacyta pisze:

    Maczeta tam się może nie zmieścić..

    1. kapuga.pl pisze:

     Prawnie nie ma co do zasady zakazu przenoszenia maczety. Jeżeli jednak będzie budzić zagrożenie u osób trzecich to już trzeba się zastanowić. Wszystko zależy od sytuacji. Osoba z maczetą ubrana w leśne kolory karczująca gałęzie w obozie leśnym nie powinna budzić obaw. Osoba spacerująca w parku z maczetą przypiętą do pasa np. w parku pomiędzy piknikującymi rodzinami to już jest inna sprawa. Wystarczy się nad tym zastanowić Pisaliśmy już o tym wcześniej wielokrotnie.

 2. Maliq pisze:

  A mały nóż typu karambit raczej zda egzaminu n prawda?

  1. kapuga.pl pisze:

   Dzień dobry,
   Jeżeli pytanie mamy rozumieć jako: czy można nosić karambit? Odpowiedź brzmi tak. Oprócz oczywiście sytuacji, w których przepisy wyraźnie tego zabraniają. Było o tym szerzej w artykule.

 3. Kacper jj pisze:

  A jeśli chodzę do szkoły i idę przes nie ciekawe miejsca to mogę go nosić chodzę do szkoły ponadpodstawowej i czy w szkole coś mi za to grozi ?

  1. kapuga.pl pisze:

   Nosić zawsze można oprócz wskazanych w ustawie sytuacji opisanych w artykule. Nóż to rzecz użytkowa i o ile nie jest się w siłach specjalnych i na służbie, nie rekomendujemy wykorzystywania go do samoobrony. Do samoobrony lepiej zastosować jakiś gaz pieprzowy itd., który zdezorientuje napastnika i pozwoli szybko oddalić się z niebezpiecznego miejsca. Nóż to narzędzie i powinien być używany zgodnie z jego generalnym nazwijmy to przeznaczeniem. Przygotowanie posiłku, użytek codzienny jak np. otwarcie paczki, obranie jabłka itd. to zawsze rozsądne zastosowania, użytek w lesie np. przygotowanie ogniska z jego pomocą również . Ponadto niosąc nóż “po drodze” do szkoły, co zrobimy z nim póżniej? Zostawimy przed szkołą? Regulaminy szkoły z reguły określają co można do niej wnosić a co nie. W większości przypadków zapewne regulaminy zabraniają zabierania przedmiotów niebezpiecznych na teren szkoły.

 4. reset pisze:

  a nóż wysuwany, również można nosić?

  1. kapuga.pl pisze:

   Można nosić każdy rodzaj. Nóż z wysuwanym ostrzem również. Natomiast należy uważać na przedmioty i noże podlegające definicji ostrza ukrytego. Krótko mówiąc przedmioty z ukrytym ostrzem, nie wyglądające na nóż są zabronione. Dotyczy to np. laski z ukrytym ostrzem lub rzeczy rodem z filmów szpiegowskich, filmów akcji itd. Np. w filmie “SALT” z Angeliną Jolie, nasz rodak Pan Daniel Olbrychski gra rosyjskiego szpiega i w jednej ze scen akcji z jego buta “wyskakuje” ukryte ostrze. Takie właśnie ostrza są zabronione.

 5. Cholixe pisze:

  Czyli sprzedawca musi mi sprzedać każdy nóż niezależnie od wieku?

  1. kapuga.pl pisze:

   Takiej kwestii akurat w artykule nie omawialiśmy, co musi sprzedawca a co nie. Ograniczeń co do wieku przy zakupie noża co do zasady nie ma. Myślę jednak, że tu należy też zachować zdrowy rozsądek. Inną kwestią zapewne jest kiedy nastolatek kupuje scyzoryk lub nóż typu finka do wykorzystania harcerskiego a inaczej wyglądałoby gdyby 10-latek chciał kupić maczetę. Istnieje coś takiego jak kontrola rodzicielska. Ważne jest też samo wychowanie i wyjaśnienie do czego dane narzędzie służy.

 6. Gabriel pisze:

  Czy jako nieletni (16 lat) mogę przy sobie nosić nóż marki mora i w razie niebezpieczeństwa go użyć?
  (Mam na myśli jakaś napaść, albo ryzyko uszkodzenia mojego zdrowia)

  1. kapuga.pl pisze:

   Panie Gabrielu,
   Nóż może Pan zawsze przenosić. Kompletnie nie rekomendujemy, wręcz nie zalecamy jednak użycia noża w sposób o jakim Pan mówi. W polskim systemie prawnym istnieje coś takiego jak obrona konieczna i znane są sytuacje i wyroki sądowe, gdzie osoba, która się broniła i otrzymała większy wyrok niż napastnik. Osoba ta przekroczyła granice obrony konicznej i zastosowała środki obrony niewspółmierne do istniejącego zagrożenia. Można poszukać i poczytać o takich sytuacjach w sieci.
   Nóż polecamy jako użyteczne narzędzie w trakcie uprawiania turystyki leśnej, każdego rodzaju aktywności outdoorowej itd. bo właśnie do tego powinien służyć, nie mówiąc już o zastosowaniu w kuchni. Do samoobrony polecamy prostsze środki samoobrony jak np. gaz pieprzowy, który po użyciu pozwoli oddalić się z miejsca bezpośredniego zagrożenia (proszę pamiętać, żeby gazu może używać osoba pełnoletnia). Można też szczególnie wieczorem mieć przy sobie latarkę (np. Aurora A23 – https://kapuga.pl/produkt/latarka-led-rovyvon-aurora-a23/), która w razie potrzeby może pomóc zdezorientować napastnika poprzez zastosowanie trybu STROBO – światła stroboskopowego, chwilowo oślepiającego napastnika i dać sobie szansę na ucieczkę.

   1. Gabriel pisze:

    A czy mógł bym prawnie nosić przy sobie latarkę z wbudowanym paralizatorem? I co waszej ostatniej wiadomości to kupie sobie gaz pieprzowy a more będę brał tylko na wypady na ryby.

    1. kapuga.pl pisze:

     W kwestii paralizatora, to zapewne temat na kolejny artykuł, więc nie będziemy się na razie wypowiadać. W odniesieniu do drugiego zdania: jak najbardziej tak: nóż na ryby a gaz do samoobrony. Proszę pamiętać, że gaz w Polsce może używać osoba pełnoletnia.

 7. Sławek pisze:

  Obiło mi się o uszy, że przy noszeniu noża, powiedzmy większych rozmiarów. Wymagane jest by kabura miała zabezpieczenie w razie gdyby osoba postronna miała ci ten nóż wyjąć. Jest takie coś czy to tylko wymysł tej osoby od której to zasłyszałem?

  1. kapuga.pl pisze:

   Nic takiego w przepisach z tego co nam wiadomo nie ma.

 8. Kacpor pisze:

  Czy głownia w nożu może być potraktowana jako kastet przez co być traktowana jako przedmiot wymagający zgody komendy policji ? Dodatkowy czy jeśli ”dorobie” do kastetu nóż z którym będzie zespolony pernamętnie stanie się przedmiotem legalny ? Zaznaczam , że nie posiadam kastetu .

  1. kapuga.pl pisze:

   Głownia to głownia. Traktując ją jako część noża, należy stwierdzić, że nie wymaga zgody Policji. Kastet, to kastet. W Polsce nie jest dozwolony. Dorabianie czegokolwiek do kastetu i nazwanie tego inaczej niż kastet, chociaż i tak to będzie kastet, nie zalegalizuje tego przedmiotu. Kompletnie tego nie rekomendujemy.

 9. Lublinianin pisze:

  Mam duży nóż skladany z ostrzem 15 cm. wzorowany na bagnecie do AK-47. Czy mogę go nosić?

  1. kapuga.pl pisze:

   Jak najbardziej tak.

 10. Padalec pisze:

  Rozumiem, że nóż wysuwany “grawitacyjnie” zakazany w niektórych krajach u nas jest w pełni legalny?

  1. kapuga.pl pisze:

   Jeżeli wygląda jak nóż i nie mieści się w ramach definicji ostrza ukrytego to tak.

 11. Mr.Nobody pisze:

  Witam, czy mogę nosić nóż kozik z futerałem do szkoły w ramach samoobrony?

  1. kapuga.pl pisze:

   Absolutnie nie! Nie wolno nosić noża do szkoły! Proszę się zastanowić! Nóż do samoobrony w szkole? Przed kim? Przed uczniami? Przed nauczycielami? Nóż to narzędzie i tak należy je traktować. Na ognisko do pokrojenia kiełbaski, scyzoryk do obrania i pokrojenia jabłka na spacerze w parku jak najbardziej tak. Jeżeli czuje się Pan zagrożony w jakiś sposób w szkole, proszę o porozmawianie o tym z Rodzicami, nauczycielami i wspólne podjęcie działań aby taką niekomfortową sytuację zażegnać.

 12. Operator pisze:

  ok , ja mam takie pytanie , czy można w Polsce , kupić /posiadać tzw. nóż grawitacyjny ? w niektórych krajach są pewne restrykcje co do tego typu noży ? Dziękuje i pozdrawiam

  1. kapuga.pl pisze:

   O ile widać że to nóż, to nie ma problemu. Najważniejsze, aby nie stanowił tzw. ostrza ukrytego, które jest zgodnie z przepisami zabronione w naszym kraju.

 13. ... pisze:

  Czy scyzoryk harcerski można nośić? Że jest w nim widelec łyżka nóż i tego typu

  1. kapuga.pl pisze:

   Oczywiście że tak. W dodatku oprócz tego, że jest dozwolony przez przepisy to nie budzi mieszanych odczuć wśród otoczenia.

 14. Alex pisze:

  Witam mam pytanie ponieważ jak wiemy nóż może służyć do wybicia szyby podczas czy wycięcia się z pasów ale nie zawsze możemy mieć sprawne dwie ręce i teraz moje pytanie jest takie- czy można nosić przy sobie dwa noże ?

  1. kapuga.pl pisze:

   Można nosić nawet i 3 albo i 4. Należy jednak pamiętać jak już wspomnieliśmy w jednej wcześniejszych odpowiedzi, żeby nie przesadzić. Przenoszenie noży nie może po prostu budzić poczucia zagrożenia u osób trzecich. Inaczej będzie wyglądać osoba, która ma przypięty z jednej strony paska scyzoryk a z drugiej np. nóż w pochwie, a inaczej jak będzie Pan ubrany jak “Rambo” i będzie Pan miał poprzypinane noże z każdej strony itp. Najlepiej po prostu zachować przy tym zdrowy rozsądek.

 15. pikaczu504 pisze:

  Miałbym pytanie co w sprawie noży motylkowych czy mógłbym np takowym kręcić w szkole/parku niezależnie od tego czy jest ostry czy nie?

  1. kapuga.pl pisze:

   W szkole na pewno nie. Po pierwsze do szkół nie wolno zabierać tego typu przedmiotów. Po drugie proszę sobie wyobrazić że na przerwie ktoś macha motylkiem. Nie budziłoby to przyjaznych odczuć u otoczenia i słusznie. Również w parku. Kiedy jesteśmy na ognisku z przyjaciółmi, których się dobrze zna i na odwrót pewnie byłoby ok. Po prostu towarzystwo będzie wiedzieć, że jest to forma zabawy i ćwiczenia zdolności manualnych bo zna Pana itd. Natomiast spacer w parku i wymachiwanie motylkiem kiedy obok przechodzą obcy, na pewno nie będzie im się podobała taka sytuacja i pewnie będą oni czuli dyskomfort. Więc w takich sprawach należy zachować rozsądek i logikę.

 16. Bartelone pisze:

  Czy scyzoryk mozna trzymac w schowku u pasażera ?

  1. kapuga.pl pisze:

   Jeżeli pytanie dotyczy tego, czy można przewozić w aucie to oczywiście że tak.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.