Prawo do noszenia noży – co się zmieni?
Wszyscy czekaliśmy na informacje o nowych przepisach dotyczących noszenia noży. I stało się – Sejm ogłosił poprawki do ustawy z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji, które wejdą w życie 1 maja 2021 r. Niestety, oznacza to koniec swobodnego noszenia noży bez pozwolenia. Dodatkowo wszystko wskazuje na to, że większość posiadaczy noży musi przygotować się na kolejny wydatek.
Prawo do noszenia noża – dotychczasowe przepisy
Do tej pory każdy nóż uznawany był za przedmiot użytkowy i nie obowiązywały go przepisy ustawy o broni i amunicji. O ile ostrze nie było ukryte w rzeczach takich jak np. laska czy parasol, nóż można było nosić na co dzień bez pozwolenia. Kodeks wykroczeń określał jednak sytuacje, w których noszenie noża było zabronione, czyli:
- w przestrzeni publicznej z zamiarem popełnienia przestępstwa,
- podczas udziału w zgromadzeniu lub imprezie masowej,
- w trakcie przejazdu zorganizowanej grupy uczestników masowej imprezy sportowej.
Posiadanie noża nie podlegało jednak żadnej ewidencji ani dodatkowym opłatom. Można było kupować noże bez względu na ich przeznaczenie i używać nie tylko podczas survivalu czy bushcraftu, ale także w codziennym życiu. Niestety, to już się zmieniło.
Zmiany w prawie do noszenia noża
Teraz, jeśli zechcesz zostać właścicielem noża innego, niż kuchenny, będziesz musiał przejść dwuetapowy proces weryfikacyjny. Organem zajmującym się weryfikacją będzie każdorazowo Komitet ds. Noży, utworzony przy każdej powiatowej komendzie policji.
Jak będzie wyglądała weryfikacja?
- Etap 1 – formalny. Należy zgłosić się do powiatowej komendy policji odpowiedniej Twojemu miejscu zamieszkania i złożyć wniosek wraz z odpowiednimi dokumentami. Są to:
- Zaświadczenie o niekaralności
- Zaświadczenie o zatrudnieniu
- Zaświadczenie o braku przeciwwskazań medycznych do posiadania noża
Twój wniosek może zostać przyjęty lub odrzucony – np. z powodu błędów lub braków w dokumentacji. Możesz wtedy uzupełnić lub poprawić dane i złożyć papiery raz jeszcze – ale nie więcej, niż 3 razy do roku. Po weryfikacji dokumentów zostaniesz skierowany do drugiego etapu.
- Etap 2 – testy psychologiczne. Określą one, czy nadajesz się na posiadacza noża, czy też masz predyspozycje do czynów zabronionych z użyciem ostrza. Przeprowadza je psycholog działający przy Komisji ds. Noży w powiatowej komendzie policji odpowiedniej do Twojego miejsca zamieszkania. Zawiadomienie o terminie testów otrzymasz pocztą.
Jeśli przejdziesz pomyślnie oba etapy weryfikacji, zostaniesz wpisany do rejestru posiadaczy noży i dostaniesz pozwolenie na posiadanie noża. Jednak w razie jakichkolwiek niejasności, Komitet ds. Noży może w każdej chwili wezwać Cię na ponowną weryfikację. Wtedy będziesz musiał przejść cały proces ponownie
Prawo a nóż – skąd te zmiany?
Jak informuje Ministerstwo Obrony Narodowej, prawo dotyczące użytkowania noży zaostrzyło się ze względu na coraz częstsze ataki tak zwanych „nożowników” na terenie całego kraju. Zaledwie w 2020 roku zarejestrowano ponad 500 000 zdarzeń niebezpiecznych z udziałem noża!
„Zbyt łatwy dostęp do noży „militarnych” sprawia, że niektóre osoby chcą zrealizować sceny widziane do tej pory tylko w filmach akcji lub grach komputerowych” – mówi Jan Kowalski z Departamentu Spraw Zbrojeniowych.
Co ciekawe, według badań noże kuchenne dużo rzadziej prowokują do tego typu zachowania. „– To dlatego, że noże kuchenne nie kojarzą się militarnie. W oczach przeciętnego człowieka nóż kuchenny jest po prostu zwykłym, domowym sprzętem. Nie budzi krwawych skojarzeń i nie prowokuje do przemocy” – wyjaśnia dyżurny psycholognaczelnej komendy policji w Sromowcach Niżnych. „ – Chyba, że ktoś oglądał „Psychozę” Hitchcocka” – dodaje.
W ramach działań prewencyjnych film został już wpisany na listę dzieł zakazanych przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
Czy użytkownicy noży zgadzają się z tą zmianą?
Aby poznać zdanie naszych obserwatorów na Facebooku przeprowadziliśmy ankietę, która jednoznacznie pokazała, co posiadacze noży myślą o nowych przepisach. Ponad 90% zaznaczyło, że nowe przepisy są, wg nich, bezsensowne i niepotrzebne. Nie brakło jednak głosów chwalących zmiany w ustawie.
„I bardzo dobrze! W końcu bydzie bezpieczniej. Wszędzie chodzo z temi nożami, psie jego macie, tego tylko brakuje, cobym się nadział” – komentuje Nosacz_58.
Są to jednak wyjątki potwierdzające regułę, która wyraźnie mówi, że użytkownicy noży nie chcą nowych przepisów.
A co z podatkiem od noszenia noża?
Prawo nie działa wstecz, dlatego obecni posiadacze noży nie będą musieli przechodzić weryfikacji. Jednak z tego powodu rząd nakłada na nich 18 % podatku od noszenia noża. Podana kwota liczona jest od wartości posiadanego noża wg wykazu cen, który już niedługo znajdzie się na stronie internetowej Ministerstwa Obrony Narodowej i każdej komendy powiatowej w Polsce. Jeśli kupiłeś nóż taniej lub z drugiej ręki, to będziesz stratny.
Według nowych przepisów każdy właściciel noża innego, niż kuchenny, powinien w ciągu miesiąca od wejścia w życie ustawy zgłosić się do powiatowej komendy policji odpowiedniej dla danego miejsca zamieszkania i wpisać się do rejestru posiadaczy noży. Następnie musi uiścić odpowiednią kwotę w Komitecie ds. Noży. Wpłaty należy ponawiać co roku. Uwaga – każdy, kto zatai posiadanie i użytkowanie noża innego, niż kuchenny, zagrożony jest karą grzywny w wysokości 5000 złotych!
„– Podchodzimy do tego bardzo poważnie – ostrzega Jan Kowalski. – Bezpieczeństwo obywateli jest dla nas najważniejsze.”
Z tego względu Komitet ds. Noży będzie miał pełen dostęp do danych klientów każdego polskiego sklepu z nożami. Ma to ułatwić dotarcie do tych, którzy będą uchylać się od zapłacenia podatku. Pierwsze kontrole mają zacząć się w czerwcu 2021.
Prawo dotyczące noży jeszcze nigdy nie było tak ostre
Choć prawo dot. posiadania i noszenia noża zmieniało się na przestrzeni lat, jeszcze nigdy nie nakładało tak dużych ograniczeń na obywateli. Możemy się tylko domyślać, że nowe przepisy zniechęcą ludzi do kupowania noży, a obecni właściciele będą woleli pozbyć się swoich egzemplarzy i przejść na noże kuchenne.
Rząd zapowiada także nową ustawę ds. ostrzy, która będzie dotyczyć nie tylko noży każdego rodzaju, ale także nożyczek, widelców, szydełek, szpikulców do lodu, igieł i rożnów. Projekt ustawy ma zostać złożony na początku 2022 roku, jednak żyjemy nadzieją, że do tego czasu Sejm zrezygnuje z dalszych obostrzeń.
Wierzymy jednak, że zagorzali miłośnicy noży zrobią wszystko, by mimo ograniczeń dalej cieszyć się z posiadania ulubionego ostrza. Dlatego, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych klientów, już od maja 2021 do naszej oferty wprowadzamy usługi:
- doradztwo ds. wniosków o pozwolenie na posiadanie noża,
- pomoc w zdobyciu odpowiednich dokumentów,
- próbne testy psychologiczne i mentalne wsparcie w przypadku złych wyników.
Jesteśmy z Wami i dla Was. Zwłaszcza dzisiaj, 1 kwietnia 2021 roku, if you know, what we mean… 😉
Czy to jest prawda, czy tylko prima aprilis ? Bo się mocno zaniepokoiłem że moja pasja może być zagrożona przez naszych “mądrych” wybrańców narodu.
Oczywiście to był żart Prima Aprilisowy. Na zdjęciu głównym widać informację PRIMA APRILIS i dopisek FAKE. Faktycznie treść dość “mocna”, ale bez obaw;-)
Oj macie dobre poczucie humoru, przez chwilkę serce mi stanęło.
No faktycznie niewybredny 😉 Na szczęście to fake, co oficjalnie potwierdziliśmy:-)
Uff 🙂 już się mocno przestraszyłem że moja kolekcja na którą wydałem tysiące będzie musiała trafić pod młotek lub zostanę zmuszony do kontrabandy…
Na szczęście wierzymy że nie będzie takiej potrzeby, więc bez obaw;-) Pozdrawiamy