Brak Ci pomysłów na biwak? Zaplanuj go z nami
Majówka tuż tuż, a hotele i pensjonaty wciąż zamknięte? Możesz nocować na lewo w apartamencie znalezionym w Internecie, a możesz też spakować plecak i pojechać na biwak. I to nie tylko w długi weekend majowy. Nocowanie na łonie natury nie wymaga rezerwacji, dlatego jeśli lubisz spontaniczne wyjazdy, ta opcja będzie dla Ciebie jak znalazł. Zwłaszcza, że od 1 maja wchodzi w życie program Lasów Państwowych „Nocuj w lesie”. A więc ruszaj pod namiot!
Dlaczego biwak to dobry pomysł na wyjazd?
Jak już pisaliśmy na początku kwietnia, od tego roku wchodzi na stałe program Lasów Państwowych „Nocuj w lesie”. Co to dla Ciebie oznacza? Jak sama nazwa wskazuje – będziesz mógł legalnie nocować w lesie. Ta zmiana jest pokłosiem programu pilotażowego działającego od 2019 roku, który sprawdzał, czy rzeczywiście istnieje wśród obywateli potrzeba korzystania z noclegów „na dziko”, ale też, czy owi obywatele potrafią się w lesie zachować.
Jako, że wyniki programu pilotażowego były więcej, niż zadowalające, Lasy Państwowe wyznaczyły kilkadziesiąt rozległych obszarów na terenie całego kraju, gdzie legalnie możesz rozbić biwak i cieszyć się kontaktem z naturą. Oczywiście powinieneś przy tym przestrzegać wyznaczonych zasad, między innymi zasady Leave No Trace (o której pisaliśmy TUTAJ). Bo jeśli nie będziesz się ich trzymał… to zobaczysz, znajdziemy Cię i powiemy parę słów do słuchu.
Dlaczego biwak to dobry pomysł na majówkę (i nie tylko)?
Oprócz programu „Nocuj w lesie” pierwszego maja rozpoczynają się także narodowe igrzyska Polski w grillowaniu. Po ulicach rozchodzi się wtedy smaczny zapach grillowanej kiełbasy i mniej smaczne, za to niekiedy bardzo soczyste głosy uczestników zabawy. Jeśli więc lubisz spędzać wolne dni, delektując się ciszą i spokojem, na majówkę (i wszystkie inne wolne, ciepłe dni) wybieraj miejsca daleko od cywilizacji.
Troszkę się tutaj śmiejemy, bo przecież my także uwielbiamy grillowanie i sami oddajemy się temu sportowi z wielkim zaangażowaniem. Doceniamy jednak możliwość spędzenia czasu w otoczeniu natury, gdzie nikt nie będzie pokrzykiwał nad uchem i puszczał głośnej muzyki. Jednak takie sytuacje mogą Cię spotkać nie tylko we własnym ogrodzie, ale nawet podczas urlopu w pensjonacie czy wynajętym apartamencie. Dlatego biwak to doskonały pomysł na majówkę i wolne, ciepłe weekendy. A dla niektórych także i zimne.
Planowanie biwaku krok po kroku
Pewnie zastanawiasz się, jak przygotować się na biwak. Taki rodzaj wyjazdu nie wymaga długiego planowania, dlatego właśnie możesz wybrać się na niego spontanicznie. Jeśli jednak do tej pory nie nocowałeś pod namiotem, warto, byś przed wyruszeniem w podróż przygotował kilka rzeczy. W przeciwnym razie ryzykujesz bardzo nieudaną wyprawę, a tego przecież nie chcemy.
Kiedy jechać na biwak
Planowanie biwaku jest ściśle połączone z pogodą. Przeważająca większość biwakowiczów preferuje dobre warunki atmosferyczne, czyli co najmniej umiarkowaną temperaturę, słoneczne dni i brak deszczu. Uwierz, nie ma nic przyjemnego w suszeniu mokrych ubrań pod namiotem. Wilgotnieje wtedy wszystko – śpiwór, mata, bielizna, jedzenie i Ty. Dlatego okres od maja do września będzie optymalny. Jednak także w kwietniu lub październiku możesz zaliczyć udany biwak. Najlepiej uważnie śledź pogodę, by pod namiotem nie zaskoczył Cię np. śnieg.
Gdzie jechać na biwak
Jak już wspominaliśmy, Lasy Państwowe ogłosiły kilkadziesiąt obszarów na terenie Polski otwartych na biwakowanie. Tereny te są dostępne przede wszystkim dla miłośników survivalu i bushcraftu. Nie znaczy to jednak, że i zwykły biwakowicz nie może skorzystać z możliwości legalnego nocowania w lesie. Zachowuj się tylko i nie przeszkadzaj innym, a będzie to miło spędzony czas.
Jeśli zastanawiasz się, gdzie można legalnie nocować w lesie, oto, specjalnie dla Ciebie, lista 46. obszarów z programu „Nocuj w lesie” w poszczególnych nadleśnictwach.
- Antonin – Lasy Rychtalskie
- Baligród – Lasy Bieszczadzkie
- Brzeziny – Lasy Spalsko-Rogowskie
- Celestynów – Lasy Warszawskie
- Chojnów – Lasy Warszawskie
- Cisna – Lasy Bieszczadzkie
- Czarna Białostocka – Puszcza Knyszyńska
- Dąbrowa – Bory Tucholskie
- Dojlidy – Puszcza Knyszyńska
- Drewnica – Lasy Warszawskie
- Elbląg – Lasy Elbląsko-Żuławskie
- Gdańsk – Lasy Oliwsko-Darżlubskie
- Gryfino – Puszcze Szczecińskie
- Jabłonna – Lasy Warszawskie
- Janów Lubelski – Lasy Janowskie
- Karnieszewice – Lasy Środkowopomorskie
- Karwin – Puszcza Notecka
- Kliniska – Puszcze Szczecińskie
- Lubsko – Bory Lubuskie
- Łagów – Puszcza Świętokrzyska
- Międzychód – Puszcza Notecka
- Milicz – Lasy Doliny Baryczy
- Mrągowo – LKP Lasy Mazurskie
- Oborniki – Puszcza Notecka
- Olsztyn – Lasy Olsztyńskie
- Osie – Bory Tucholskie
- Pisz – Lasy Mazurskie
- Polanów – Lasy Środkowopomorskie
- Sieraków – Puszcza Notecka
- Skwierzyna – Puszcza Notecka
- Syców – Lasy Rychtalskie
- Szklarska Poręba – Sudety Zachodnie
- Świeradów – Sudety Zachodnie
- Trzebciny – Bory Tucholskie
- Tuchola – Bory Tucholskie
- Warcino – Lasy Środkowopomorskie
- Wejherowo – Lasy Oliwsko-Darżlubskie
- Włocławek – Lasy Gostynińsko-Włocławskie
- Woziwoda – Bory Tucholskie
- Wronki – Puszcza Notecka
- Żmigród – Lasy Doliny Baryczy
- Niepołomice – Puszcza Niepołomicka
- Piwniczna – Lasy Beskidu Sądeckiego
- Nawojowa – Lasy Beskidu Sądeckiego
- Bielsko – Lasy Beskidu Śląskiego
- Wisła RDLP w Katowicach – Lasy Beskidu Śląskiego
Konkretne granice dozwolonych terenów znajdziesz na mapie Banku Danych o Lasach. W razie wątpliwości możesz zawsze zwrócić się z pytaniem do Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych odpowiedniej do wybranej przez Ciebie lokalizacji – dane kontaktowe znajdziesz na stronie rządowej Lasów Państwowych.
Co zabrać na biwak
Nawet najlepszy wyjazd może zamienić się w koszmar, jeśli nie masz przy sobie odpowiedniego sprzętu. Zastanawiasz się, jak spakować się na biwak? Damy Ci kilka podpowiedzi i mamy nadzieję, że z nich skorzystasz. Oprócz rzeczy tak oczywistych, jak ubrania, jedzenie i namiot, weź również:
- Karimatę lub dmuchany materac. Ta pierwsza szybko się rozkłada, choć po jednej nocy masz wrażenie, jakby przekręcił Ci się kręgosłup. Ten drugi co prawda zapewnia wygodny sen, ale wygląda trochę głupio w ciasnym namiocie.
- Apteczkę, a w niej: środki przeciwbólowe, bandaż, gazę jałową, wodę utlenioną, plastry, środek na komary i na oparzenia słoneczne, coś na niestrawność i kłopoty jelitowe, a jeśli jesteś alergikiem, to także leki przeciwhistaminowe.
- Ostry nóż. To narzędzie niezbędne na każdym biwaku, nieważne, czy to wyjazd z dziećmi pod namiot, czy bushcraftowa wyprawa w głąb lasu. Dobry nóż zapewni Ci wsparcie w wielu codziennych czynnościach, pomoże przygotować teren pod biwak, przyrządzić posiłek i rozbić obóz. Jeśli nie masz odpowiedniego ostrza, czas się w takie zaopatrzyć – na przykład w jeden z tej pokaźnej kolekcji noży outdoorowych.
- Latarkę. Choć letnie dni są długie, to jednak nie aż tak długie jak na Islandii. Dlatego przygotuj się na ciemne, nocne godziny i weź ze sobą odpowiednia latarkę. Na wymagającą wyprawę survivalową weź coś, co wytrzyma wiele godzin bez ładowania, czyli na przykład model RovyVon Angel Eyes E200s o sporej mocy i dużej baterii. Nada się też na weekendowy biwak, ale jeśli wolisz coś mniejszego, pomyśl o małej i poręcznej latarce-breloku, którą przypniesz do plecaka, paska od spodni lub kluczy. Ich spory wybór znajdziesz TUTAJ.
- Sprzęt do gotowania. Menażka to rzecz obowiązkowa, ale możesz też wziąć ze sobą naczynia turystyczne (łatwo się składają, zajmują mało miejsca), turystyczną kuchenkę gazową, sztućce (też turystyczne).
- Saperkę. Wiesz, pewne rzeczy same się nie zakopią 😉
- Filtr do wody lub tabletki do dezynfekcji wody.
- Wiemy, że prawdziwy mężczyzna nie używa kosmetyków, ale jeśli od czasu do czasu chciałbyś poczuć choć odrobinę świeżości, a biwakujesz daleko od wody, weź ze sobą chusteczki nawilżane (bardzo dobre są te dla niemowląt, jeśli tylko Twoja duma to zniesie 😀 ).
Wszędzie dobrze, ale w lesie najlepiej
Skoro już wiesz, jak przygotować się do biwaku i gdzie na niego pojechać, nie pozostało nic innego, jak spakowanie plecaka i ruszenie w trasę. Do majówki pozostało już niewiele dni, ale przecież przed nami Boże Ciało, a potem wakacje. Jak wspominaliśmy, biwaku nie musisz planować na wiele dni przed wyjazdem. Wystarczy Ci godzina, aby spakować plecak i wskoczyć w samochód/pociąg/na rower. Więc… Niech żyje spontaniczność! I grillowana kiełbasa, każdy lubi grillowaną kiełbasę.