Inspiracje, Trendy

Leave No Trace – z czym to się je?

Być może spotkałeś się już kiedyś z określeniem „Leave No Trace”. I nie chodzi nam tutaj o całkiem niezły film z 2018 roku, w Polsce znany pod tytułem „Zatrzyj ślady”, a o pewien styl przebywania wśród natury, obcowania z nią tak, by nie pozostawiać po sobie śladów. Ruch „Leave No Trace” ma amerykańskie korzenie, jednak jego filozofia dotyczy każdego z nas. Dlatego warto, byś poznał i zastosował w swoim życiu 7 prostych zasad.

Skąd się wziął ruch Leave No trace?

Leave no Trace wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych. Zaraz po wojnie modne stało się spędzanie czasu na łonie natury, pojawiło się też wielu fanów turystyki pieszej. Niestety, turystom brakowało wiedzy o tym, jak traktować dziką przyrodę, w związku z tym biwakując mimowolnie niszczyli naturalne środowisko. Właśnie dlatego powstało 7 zasad Leave No Trace. W przeciwieństwie do tytułu filmu, o którym wspominaliśmy, Leave No Trace tłumaczy się tutaj jako „nie pozostawiaj śladów”. I to właśnie powinno być myślą przewodnią każdego, kto ma ochotę jechać na biwak, zrobić piknik w lesie czy powędrować górskim szlakiem.

7 zasad Leave No Trace

Choć powstały w Stanach Zjednoczonych, z równym powodzeniem stosuje się je na całym świecie. W końcu idea dbania o środowisko jest żywa w każdym kraju (a przynajmniej powinna być…). Zwłaszcza współcześnie, kiedy zaczęliśmy zdawać sobie sprawę, jak bardzo postępująca technologia i urbanizacja niszczą przyrodę, nasza troska o otaczającą nas naturę jest tym bardziej potrzebna. Zasady Leave No Trace wyznaczają standardy, które powinny obowiązywać podczas każdego kontaktu ze środowiskiem naturalnym. Zapoznaj się więc z nimi i stosuj, kiedy tylko masz ku temu okazję.

Trwały ślad, ale cóż taka była potrzeba

Chwilowy ślad, który zniknął natychmiast po zrobieniu fotografii

1.     Zaplanuj swoją wyprawę i przygotuj się do niej

Wycieczka bez wcześniejszego przygotowania to prosty przepis na katastrofę. Jeśli chcesz przeżyć swoją przygodę bez obaw, że coś Ci się stanie, dokładnie zaplanuj trasę, dobierz odpowiedni ekwipunek i sprawdź pogodę. Aby jeszcze lepiej się przygotować, zwróć uwagę, w jakich warunkach przyjdzie Ci podróżować, gdzie możesz bezpiecznie i legalnie rozbić biwak, a gdzie rozpalić ognisko. Zobacz, jakiego rodzaju przyroda będzie Cię otaczać i czy jest ryzyko spotkania z niebezpiecznymi dzikimi zwierzętami.

Zabierz ze sobą niezbędne wyposażenie, czyli:

Jeśli jeszcze nie wiesz, jak dobrze przygotować się na taką wyprawę, zerknij do naszych wcześniejszych tekstów: 3 proste rady dla początkującego bushcraftowca oraz 3 rzeczy, które powinieneś zabrać na survival.

2.     Podróżuj i rozbijaj biwak na odpowiedniej powierzchni

Zależy Ci na tym, by nie niszczyć natury. Wiemy to, bo przecież w innym wypadku nie czytałbyś tego artykułu. Więc prawdopodobnie nie musimy mówić Ci, jak ważne jest, żeby trzymać się wyznaczonych ścieżek i nie wydeptywać nowych, nie zbaczać ze szlaku i nie zadeptywać terenu z delikatną roślinnością.

Na nic tłumaczenia, że jedna osoba przecież wielkich szkód nie narobi. Jedna nie, ale te kilkadziesiąt idących za Tobą – już owszem. Jeśli planujesz zanocować na trasie, najlepiej obozuj w wyznaczonych miejscach do biwakowania. A jeśli rozbijasz się na dziko, patrz na to, by powierzchnia, na której stoi namiot, była twarda i ubita. Nie niszcz kwiatów i innej delikatnej roślinności.

3.     Zabierz śmieci ze sobą i pozbądź się ich w odpowiedni sposób

To chyba najbardziej oczywista zasada. Ale skoro każdy wie, że nie wolno śmiecić na łonie natury (ani nigdzie indziej), czemu szlaki pełne są pustych butelek, opakowań po kanapkach i resztek posiłków? Najwyraźniej musimy powtarzać do upadłego – NIE ŚMIEĆ. Skoro masz siłę i miejsce na to, by nieść ze sobą pełną butelkę, tym bardziej dasz radę unieść pustą. Pamiętaj też, że odpadki organiczne również musisz zabrać ze sobą – nawet skórkę od banana czy ogryzek jabłka. Jeśli je zostawisz, zainteresują się nimi dzikie zwierzęta, co zaburza ich naturalne funkcjonowanie i może być po prostu szkodliwe.

TRC Knives Mille Cuori na beskidzkich bezdrożach… Bez obaw! Nóż został zabrany i nie zanieczyścił środowiska

4.     Zostaw miejsce tak, jak je zastałeś

Nie niszcz otoczenia, nie łam gałęzi, nie zrywaj kwiatów. Nie dewastuj zastanej infrastruktury turystycznej – tyczy się to również romantycznych podpisów wyciętych w drewnianej wiacie czy, jeszcze gorzej, w pniu drzewa. Kiedy wyruszasz na wyprawę, chcesz spotkać nienaruszoną przyrodę, prawda? Więc pozostaw ją po sobie dokładnie w takim stanie, w jakim była, zanim przyszedłeś.

5.     Ogniska rozpalaj odpowiedzialnie

A najlepiej wcale. Jeśli możesz, korzystaj z turystycznej kuchenki gazowej – w Polsce jest już kilkadziesiąt rejonów, w których można jej swobodnie używać. Jeśli nie masz takiej możliwości, spróbuj obejść się bez ognia. A jeśli już koniecznie musisz rozpalić ognisko, trzymaj się kilku reguł:

  • Rozpalaj ogień w miejscu do tego wyznaczonym.
  • Na opał zbieraj tylko leżące, martwe gałęzie.
  • Zawsze miej kontrolę nad ogniem.
  • Nie pozostawiaj ogniska bez nadzoru!
  • Zawsze wypal ognisko do końca lub dokładnie je wygaś.

6.     Szanuj otaczającą Cię dziką naturę

W lesie to Ty jesteś gościem. Dzikie zwierzęta mają swoje ścieżki, swoje rejony żerowania i swoje zwyczaje. Nie zaburzaj ich. Jeśli zobaczysz dzikie zwierzę, wycofaj się. Absolutnie go nie karm! Zawsze bądź cicho na łonie natury, nie krzycz, nie płosz i nie ingeruj w to, co zastaniesz. To samo tyczy się roślinności – weź ze sobą pamiątkę w postaci zdjęcia, a nie bukietu kwiatów.

7.     Pamiętaj, że nie jesteś sam na szlaku

Kiedy idziesz na długą wyprawę, pewnie chcesz poczuć się całkowicie odcięty od świata – w lesie, w górach, na dzikiej plaży. Ale turystów jest więcej, niż Ty jeden, i każdy chce w pełni nacieszyć się naturą. Bądź więc życzliwy dla innych, na szlaku mów cześć, a jeśli trzeba, pomóż. Postaraj się nie być uciążliwy dla osób napotkanych w trasie. Po prostu zachowuj się tak, jak chciałbyś, by inni się zachowywali.

Dlaczego stosowanie zasad Leave No Trace jest teraz szczególnie ważne?

Coraz mniejsza powierzchnia lasów i terenów zielonych, a coraz więcej miast, zabudowań i dróg. Im bardziej będziemy dbać o otaczającą nas przyrodę, tym dłużej będzie ona zachwycać. Jeśli chcemy, by przyszłe pokolenia także mogły zrelaksować się na łonie natury, dbajmy o to, by tę naturę pozostawić w jak najlepszym stanie.

Z100 z ANV Knives w pomarańczowej wersji nie tak łatwo zgubić, co ułatwia podejście “co zabrałeś do lasu, zabierz ze sobą z powrotem”

Tym bardziej, że w Polsce niedawno poprowadzono program pilotażowy dotyczący obszarów, w których można obozować na dziko. Więcej o tym przeczytasz w naszym artykule (nie widzę go na stronie, ale jak już będzie, to warto zalinkować). Efekty programu były tak korzystne, że zapadła decyzja o wprowadzeniu go na stałe. Obozowiska w dziczy będzie można ponownie rozbijać już od 1 maja tego roku. Dlatego pokażmy, że Lasy Państwowe słusznie nam zaufały i zaprezentujmy się od jak najlepszej strony, stosując 7 zasad Leave No Trace.

A więc pamiętaj – nie pozostawiaj po sobie śladu

No chyba, że jako komentarz do tego artykułu 😉 Stosowanie zasad Leave No Trace jest ważne nie tylko podczas długich wypraw survivalowych czy bushcraftowych. Także rodzinne pikniki, wyjazdy ze znajomymi czy wakacyjne zdobywanie Giewontu powinny odbywać się z poszanowaniem dla natury oraz pamięcią o własnym i cudzym bezpieczeństwie.

Nie zakładaj japonek na wycieczkę w góry, nie ścinaj gałęzi, żeby zrobić sobie fajny szałas i nie karm tej ślicznej sarenki, która wygląda jak Bambi. Nie śmieć, niezależnie od tego, gdzie jesteś – w centrum miasta, czy w samym środku dzikiej puszczy. Wprowadź 7 zasad Leave No Trace na stałe do swojego życia i dzięki temu dbaj o otoczenie. My dbamy już od dawna i widzimy, że to procentuje!

Natura potrafi się odwdzięczyć… Na zdjęciu padalec, który chwilę później “poszedł” w swoją stronę

“Alien tree”, czyli piękno nieskazitelnej przyrody

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *