Trendy

3 proste rady dla początkującego bushcraftowca

By 22 października, 2020 18 listopada, 2020 No Comments

Jak zacząć przygodę z bushcraftem? Skoro zastanawiasz się nad tym na tyle poważnie, że szukasz porad w Internecie, to znak, że pierwszy krok masz już za sobą. Odpowiedni research to połowa sukcesu – nie możesz pojechać na swoją pierwszą wyprawę bez porządnego przygotowania. A jak się przygotować do bushcraftu? Sprawdź nasze 3 proste rady dla początkującego bushcraftowca.

Czym się różni bushcraft od survivalu? Poznaj różnicę

 

Przede wszystkim raz na zawsze zapamiętaj sobie – bushcraft to nie jest to samo, co survival. Tobie, początkującemu, może się wydawać, że różnica jest niewielka. Szybko jednak zrozumiesz, jak bardzo się mylisz.

Choć założenia survivalowe i bushcraftowe są dość zbliżone, diabeł tkwi w szczegółach. Bushcraft to coś więcej, niż tylko przetrwanie w dziczy. To niezwykłe doświadczenie bliskości z naturą. Decydując się na bushcraft przede wszystkim starasz się osiągnąć harmonię z otaczającym Cię lasem. Nie korzystasz z najnowszych osiągnięć technologicznych, specjalnych tkanin i elektronicznych gadżetów. Masz przy sobie najprostsze narzędzia, gruby sweter i wełniany koc. Bushcraft to sztuka prostoty i wykorzystywania tego, co masz wokół siebie.

Jak przygotować się do bushcraftu? Najpierw poznaj teorię

 

Bushcraft to hobby, które wymaga zarówno doświadczenia, jak i wiedzy. Doświadczenie przyjdzie z czasem, lecz wiedzę możesz zdobyć już na samym początku. Przygotowanie teoretyczne to bardzo ważny aspekt bushcraftu. Zacznij od przeczytania kilku książek na ten temat. Śledź bushcraftowe blogi i zerknij na Youtube. Możesz też obejrzeć filmy dokumentalne, lecz pamiętaj o tym, że ich bohaterowie zawsze mają wokół siebie ekipę filmową i tak naprawdę nigdy nie jest zdani sami na siebie.

Dołącz do grup na Facebooku, poczytaj, co ciekawego ludzie piszą na forach tematycznych. Zobacz, czy w Twojej okolicy działa jakaś bushcraftowa ekipa. Warto skorzystać z wiedzy zdobytej od doświadczonych kolegów. Dopiero gdy przygotujesz się teoretycznie, możesz wyruszyć na pierwsze wyprawy.

Jak być bezpiecznym na bushcrafcie? Dbając o dobre wyposażenie, dbasz o siebie

 

Bezpieczeństwo podczas bushcraftu to coś, czego nie wolno Ci zaniedbać. Pamiętaj, że nie jesteś niezniszczalny. Dzika natura może Cię zaskoczyć nie tylko na początku, ale nawet, gdy już zdobędziesz spore doświadczenie. Nie lekceważ sił przyrody. Postępuj odpowiedzialnie, aby Twoja wyprawa była dla Ciebie przyjemnością, a nie przykrym wspomnieniem.

Co warto ze sobą zabrać na bushcraft?

Oto kilka rzeczy, w które powinieneś się zaopatrzyć:

  • Telefon komórkowy. Nawet jeśli planujesz zupełnie odciąć się od cywilizacji, komórka pomoże skontaktować się choćby ze służbami ratowniczymi, jeśli stanie Ci się krzywda.
  • Podręczna apteczka. Włóż do niej niezbędne lekarstwa i medyczne środki pierwszej potrzeby, takie jak bandaż, plastry czy płyn do odkażania.
  • Zapas wody i jedzenia. To ważne zwłaszcza na początku, kiedy nie wiesz jeszcze, jak samodzielnie pozyskać pożywienie.
  • Dodatkowe wyposażenie. Koniecznie zaopatrz się w nóż bushcraftowy, weź karimatę, koc. Przygotuj odpowiednie Przyda się kompas, latarka czy mapa. Możesz też skorzystać ze wskazówek w naszym artykule o 3 rzeczach, które warto wziąć na survival.

Jak zacząć przygodę z bushcraftem?

 

Bushcraft to wspaniałe hobby, które może stać się pasją na całe życie. Zacznij powoli, od kilku godzin w lesie i z każdym kolejnym razem zostawaj coraz dłużej. Z czasem nabierzesz doświadczenia – i to jest piękne! Nigdy jednak nie zapomnisz swojej pierwszej nocy pod gwiazdami, zadbaj więc o to, by dobrze się do niej przygotować. Skorzystaj z naszych rad i ruszaj w las! Przygoda czeka.

Leave a Reply

Cresta Social Messenger PRO
Powiadom o dostępności. Poinformujemy Cię, gdy produkt pojawi się w magazynie. Proszę zostawić swój prawidłowy adres e-mail poniżej.