Bushcraft a survival – czym się różnią?
Bushcraft i survival to pojęcia, które często postrzegane są jako wyrazy bliskoznaczne. Jednak czy słusznie? Prawdopodobnie czytałeś już nasz artykuł o 3 prostych radach dla początkującego bushcraftowca. Wiesz więc mniej więcej, że dzwoni. Teraz pokażemy Ci, w którym kościele. Jesteś ciekaw? Czytaj dalej.
Czym się różni bushcraft od survivalu?
Choć na pierwszy rzut oka bushcraft i survival wydają się znaczyć to samo, po dokładniejszym zgłębieniu tematu możemy Cię zapewnić, że istnieje kilka znaczących różnic. Nie martw się, jeśli o tym nie wiedziałeś, albo jeśli nie umiesz dokładnie określić, jakie to są różnice. Gwarantujemy Ci, że nawet doświadczeni pasjonaci przetrwania mają niekiedy kłopot z wyjaśnieniem, dlaczego survival i bushcraft to jednak nie są pojęcia, które można stosować zamiennie.
Survival, czyli sztuka przetrwania
Survival to słowo pochodzące z j. angielskiego oznaczające „przetrwanie”. Czy możesz je traktować dosłownie? Jak najbardziej. Survival to inaczej sztuka przetrwania w różnych, często ekstremalnych warunkach. Możesz wybrać taki sposób spędzania czasu z własnej woli, aby przeżyć przygodę albo się sprawdzić. Jednak w Twoim życiu może zdarzyć się też taka sytuacja, że nagle, niespodziewanie znajdziesz się trudnych warunkach i będziesz musiał przetrwać, być może także pomóc innym. Wtedy właśnie przydadzą Ci się wszystkie survivalowe umiejętności, jakie wcześniej poznałeś.
Wyróżniamy 3 rodzaje survivalu:
- Survival militarny: wzorowany na zasadach panujących w wojsku, opiera się na przyswojeniu takich umiejętności, które pomogą w wykonaniu określonej „misji”.
- Survival miejski: to sztuka przetrwania w terenach zurbanizowanych, podczas różnego rodzaju katastrof i innych wyjątkowych sytuacji.
- Survival zielony: polega na przetrwaniu na łonie natury.
Jak przygotujesz się na survival? Odpowiedź jest prosta: poznając zarówno dawne techniki przetrwania, jak i te nowoczesne. Survivaliści nie zamykają się na nowinki technologiczne, wręcz przeciwnie – im więcej umiejętności nabędą, tym lepiej.
Co można zabrać na survival?
Tak naprawdę wszystko, byle było lekkie i poręczne. Survivaliści używają:
- nowoczesnych materiałów np. koszulek termicznych lub kurtek z gore-texu,
- wielofunkcyjnych latarek,
- multitooli,
- noży,
- różnorakich narzędzi,
- specjalnych racji żywnościowych,
- apteczki,
- manierki i stalowego kubka,
- i wielu innych przydatnych przedmiotów
Każdy gadżet, który ułatwi przeżycie, jest Twoim przyjacielem. Czy to będzie środek do uzdatniania wody, czy ultralekki i superciepły śpiwór – te rzeczy pomogą Ci przetrwać.
Cel survivalu? Przetrwanie
Wybierając się na survival musisz po prostu przeżyć. Zarówno w dziczy, jak i w mieście, za pomocą tradycyjnych technik, jak i tych współczesnych, korzystając z tego, co masz dookoła i z przygotowanego sprzętu. Powinieneś wiedzieć, jak rozpalić ogień dwoma patykami i korą z brzozy, ale też za pomocą np. płynu samochodowego. Kluczem jest umiejętność wykorzystania nie tylko darów natury, ale też wszelkich innych rzeczy, które akurat masz pod ręką. Nigdy nie wiesz, w jakich warunkach przydadzą Ci się posiadane umiejętności, najlepiej więc przyswoić ich jak najwięcej.
Jak to się jednak ma do bushcraftu?
Bushcraft – harmonia z naturą
Bushcraft jest stosunkowo nowym określeniem, które wciąż jeszcze nie zakodowało się w świadomości Polaków tak mocno, jak survival. Składa się z dwóch członów: „bush” czyli krzaki i „craft” – rzemiosło. Nie ma w polskim języku odpowiedniego słowa, które idealnie oddawałoby znaczenie tego pojęcia. Tłumacząc dosłownie oznaczałoby to wykorzystywanie, przetwarzanie krzaków lub zarośli. I chyba coś w tym jest.
Sztuka życia w dziczy, niezależnie od warunków, temperatury czy pory roku, korzystając głównie z darów natury oraz najprostszych narzędzi – tak można pokrótce wyjaśnić, czym jest bushcraft. Chodzi nie tylko o to, aby przetrwać, ale przede wszystkim o swoiste poczucie jedności z naturą i otaczającym Cię światem. Jeśli fascynuje Cię przyroda, ekscytuje obcowanie z dzikimi zwierzętami i chcesz poczuć się niczym amerykański traper – bushcraft jest właśnie dla Ciebie.
Jak przygotować się na bushcraft?
- Wybierając bushcraft rezygnujesz ze współczesnych rozwiązań. Uczysz się pierwotnych technik, np. rozpalać ogień krzesiwem czy dwoma drewienkami. Nie bierzesz ze sobą zapałek, a śpiwór zastępujesz kocem. Wodę gotujesz w kawałku kory drzewnej, a zamiast nowoczesnych tkanin wybierasz ubrania z bawełny lub wełny impregnowanej pszczelim woskiem. Każda umiejętność, która pozwoli Ci wykorzystać dary natury, zwiększa Twoje szanse na przeżycie.
Nie zabierasz ze sobą elektronicznych gadżetów. Wykorzystujesz tylko najprostsze narzędzia i przedmioty, takie jak np.:
- klasyczny nóż,
- zwykły plecak,
- piła ręczna,
- siekiera,
- mapa,
Jeśli wybierasz się w dzicz zimą, bierzesz ze sobą także traperskie rakiety śnieżne lub drewniane narty. Zamiast kurtki ubierasz skórzane lub wełniane okrycie wierzchnie, a żeby ochronić twarz przed mrozem, smarujesz ją zwierzęcym tłuszczem.
Zwykła zabawa czy duchowe przeżycie?
Bushcraft to cos więcej niż rozrywka. Bushcraftowiec nie chce po prostu przetrwać i wydostać się z dziczy, jego celem jest przebywanie w niej i oswajanie się z nią, wykorzystując niemalże tylko to, co dała natura. Taka bliskość z przyrodą to niezapomniane wrażenia. Pod warunkiem, że przeżyjesz 😊
Bushcraft a survival – czym się różnią?
Pierwsza różnica jest taka, że survival korzysta zarówno z tradycyjnych technik przetrwania, jak i z tych nowoczesnych, bushcraft natomiast zakłada odcięcie od cywilizacji i jej dorobku oraz posługiwanie się najprostszymi rozwiązaniami.
Oczywiste jest, że survivalowiec skorzysta z wielu technik bushcraftowych. Wybierze jednak te wymagające mniejszego nakładu pracy, gdyż jego celem jest szybkie wyjście z danej sytuacji. Bushcraftowiec może pozwolić sobie na korzystanie z czasochłonnych metod, ponieważ nigdzie się nie spieszy.
Cel wyprawy to główna i najważniejsza różnica między bushcraftem a survivalem.
Celem survivalu jest przetrwanie w trudnych warunkach. Bushcraft natomiast nie tyle polega na przetrwaniu, co na… trwaniu. Spędzaniu czasu, przebywaniu, bytowaniu w dziczy. Na czerpaniu przyjemności z bliskości przyrody, na wtapianiu się w otoczenie, na swoistej podróży w czasie.
Podobieństwa między survivalem a bushcraftem
Oczywiście survival i bushcraft to dziedziny, które są bardzo podobne, a w niektórych miejscach wręcz się przenikają. Survivalista powinien znać pierwotne techniki przetrwania. Nie zawsze bowiem będzie miał przy sobie nowoczesne narzędzia, nie zawsze dookoła siebie znajdzie potrzebne mu materiały. Znajomość klasycznych metod zwiększa jego bezpieczeństwo oraz szanse na powodzenie akcji.
Mówi się, że:
bushcraft to zawsze survival, choć nie każdy survival to bushcraft.
Nie do końca jednak zgadzamy się z tymi słowami. Tak jak pisaliśmy, bushcraft to coś więcej niż przetrwanie, dlatego ciężko każdą taką wyprawę uznać za survival. Owszem, od strony technicznej ta teza wydaje się być trafna, jednak bushcraft jest także pewnego rodzaju duchowym przeżyciem. I w takim przypadku nie będzie to survival sensu stricte– bo przecież nie chodzi o to, by przetrwać i się wydostać, ale o to, by nauczyć się żyć w dziczy i czerpać z tego przyjemność.
Bushcraft czy survival – co wybrać?
Niezależnie od tego, czy bliżej Ci do klasycznej sztuki przetrwania, czy do życia w dziczy, wiedz jedno – obie opcje dostarczą niesamowitych przeżyć. Taka przygoda może całkowicie zmienić Twoje życie, albo też pozostać wspaniałym wspomnieniem na lata.
Zdolność do przetrwania w trudnych warunkach, wykorzystywania tego, co znajdziesz wokół siebie i poradzenia sobie bez nowoczesnych gadżetów to coś, co może Ci się przydać w wielu momentach życia. Warto, byś przyswoił sobie podstawowe umiejętności, jak np. krzesanie ognia bez zapałek, znajdowanie pożywienia w lesie czy nawigacja za pomocą gwiazd. Nigdy nie wiesz, kiedy je wykorzystasz – na mazurskim rejsie, wycieczce w góry czy leśnym biwaku ze znajomymi.
Poczuj więc zew natury i wyrusz w swoją przygodę z survivalem lub bushcraftem. A żeby od czegoś zacząć, zaopatrz się w dobry nóż – na przykład korzystając z naszych porad w tym artykule.
osobiście survival dla mnie oznacza zaskoczenie totalne,
a bushcraft jest planowaniem, oglądaniem, byciem uważnym po prostu w pewnej swobodzie – bo nie dzieje się coś nagle, chociaż bywa i tak, dlatego te dwie rzeczy są ze sobą powiązane.
swoja droga dużo czytam ostatnio i zachęcam do strony, która opisuje podobną tematykę – […]
survival ma kilka odsłon, a więc ciekawy wpis również i dla survivalowców miejskich z dużych miast !