Sliwkosky  Knives

Sliwkosky Knives: Jakub Śliwka, to polski knifemaker, “nożoróbstwem” zajmujący się od ponad 10 lat. Od 2018 roku tworzeniem noży zajmuje się zawodowo.

Przygoda z knifemakingiem w jego przypadku zaczęła się dość wcześnie, a wzięła się po pierwsze z zauważonej już w młodzieńczych latach smykałki technicznej i potrzeby majsterkowania, a po drugie z zainteresowaniem na pewnym etapie swojego życia branżą nożową. Połączenie tych dwóch elementów położyło podwaliny pod projekt nazwany później Sliwkosky Knives, stanowiący oczywiste powiązanie z nazwiskiem twórcy noży. Zanim to jednak nastąpiło minęło kilka lat poświęcone na zdobywanie wiedzy, szlifowanie umiejętności z zakresu knifemakingu oraz coroczny udział w imprezach branżowych stanowiących swego rodzaju forum wymiany doświadczeń. Po drodze Jakub Śliwka ukończył jeszcze studia  inżynierskie, co prawda z innego zakresu, mniej związanego z branżą nożową, ale dające solidną dawkę wiedzy na temat znajomości różnorodnych procesów technicznych, planowania itd.

Wracając do Sliwkosky Knives, należy dodać że w przypadku Jakuba Śliwki nazwa ta i dostrzegalny w opracowanym z biegiem czasu projekcie loga kształt owocu śliwki stały się zapowiedzią zauważalnego indywidualizmu, znakiem odciśniętym w każdym z jego projektów zarówno bardziej autorskich, jak i czerpiących z designów charakterystycznych dla różnych krajów i kultur.

Ślady te widać wyraźnie np. w jednym z jego bardziej znanych projektów o znajomo brzmiącej nazwie Mora Custom, który jest indywidualnym tworem inspiracją sięgającym do popularnych szwedzkich noży. Zauważalne są one również w projektach Urban Bowie, Modern Puukko, Kukri czy Kwaiken. Jak widać inspiracje bardzo różnorodne ocierające się o kraje skandynawskie, Daleki Wschód czy Amerykę. Z pozoru odległe, jednakże w wykonaniach Sliwkosky Knives zdecydowanie znajdziemy łączące je wspólne detale charakterystyczne dla Jakuba Śliwki.

Sliwkosy Knives dzisiaj skupia się na tworzeniu noży głównie z materiałów premium. Ostrza produkuje ze stali Elmax, M390, Vanadis 4 Extra, Sleipner, D2, AEB-L. Wszystkie stale hartuje samodzielnie wnikliwie pilnując przebiegu całego procesu. Rękojeści powstają zazwyczaj z Micarty, kompozytu G10, włókna węglowego (carbon fiber) czy drewna stabilizowanego. Twórca preferuje bardziej trwałe materiały, aby użytkownik długo i bezproblemowo mógł się cieszyć swoim nożem. Kabury powstają głównie z Kydexu, czasami ze skóry naturalnej, którą knifemaker rekomenduje jeżeli pasuje ona do stylu danego noża.

W ofercie Sliwkosky Knives znajdziemy noże do zastosowań codziennych, outdoorowych, bushcraftu, survivalu, myślistwa a także do zastosowań kuchennych.

Jak sam knifemaker zdradza: “Moje noże to obietnica i zawsze staram się pracując nad kolejnym projektem pomyśleć co i jak zrobić, aby klient był jak najbardziej z niego zadowolony”. Niech więc jego słowa bedą zapowiedzią solidności oraz wysokich standardów, które już dzisiaj mogą znaleźć Państwo w ofercie Kapuga.pl w dziale Sliwkosy Knives.

Zamknij

Nóż Sliwkosky Knives Bastard Sleipner Desert Tan

1 499,00 
Nóż Sliwkosky Knives Bastard Sleipner Desert Tan to rzeczywiście "twardy zawodnik" przeznaczony do wykonywania ciężkich prac. Knifemaker Jakub Śliwka tym razem wykonał nóż, który z pewnością może posłużyć jako survivalowy, gotowy aby sprostać większości zadaniom, jakie możemy spotkać w lesie czy bardziej wymagającym terenie. Bardzo wytrzymała 4,0 mm grubości stal Sleipner, znana ze swojej wytrzymałości na wykruszenia i odporności na przeciążenia zapewni ponadprzeciętną wytrzymałość. Konstrukcja oraz rozmiar całości 260 mm pozwoli nie tylko na sprawne cięcie, struganie, siekanie, czy pracę z krzesiwem (dzięki dostosowanym do tego krawędziom grzbietu). W połączeniu z rękojeścią wyprofilowaną w sposób utrudniający wysunięcie się noża z dłoni, będzie skuteczny również podczas ścinania mniejszych drzewek czy batonowania drewna. Bastard to nóż przeznaczony z pewnością dla użytkowników uprawiających turystykę leśną, pasję bushcraftową, obozujących na łonie natury itd. Nóż Sliwkosky Knives Bastard Desert Tan posiada czarne, wykończone w stylu stonewash ostrze ze stali Sleipner, okładziny rękojeści z piaskowego kompozytu G10 (Desert Tan), przekładki (linersy) z czarnego kompozytu G10 oraz czarną kaburę z kydexu z pustynnym akcentem.

Nóż Sliwkosky Knives Mora Custom Elmax Green Canvas Micarta

1 349,00 
Nóż Sliwkosky Knives Mora Custom zainspirowany został fińskimi nożami typu puukko. Knifemaker Jakub Śliwka skorzystał z designu pochodzącego rodem ze Skandynawii i wykonał bardzo ciekawy nóż. Efektem stało się ostrze z wysokim szlifem typu skandynawskiego oraz rękojeścią hidden-tang z bardzo przyjemnie układającą się w dłoni i bardzo chwytną rękojeścią. Dość sporą rozmiarowo całość (235 mm długości) trzyma się bardzo pewnie, a stosunkowo gruba w swoim owalu 120 mm rękojeść dobrze leży w dłoni nawet podczas pracy w rękawiczce. Ponadto konstrukcja hidden-tang sprawia, że pracuje się komfortowo również bez rękawiczek nawet przy dość zimnej pogodzie przez wzgląd na brak bezpośredniego kontaktu dłoni z metalem. Zaprezentowany nóż Mora Custom przeznaczony jest dla użytkowników uprawiających turystykę leśną, pasję bushcraftową, obozujących na łonie natury itd. Nie straszne mu będzie przygotowanie posiłku, przygotowanie drewnianych strużyn czy rozpalenie ognia krzesiwem z użyciem wykończonej specjalnie w tym celu bardziej na ostro krawędzi grzbietu. Prezentowana wersja Mora Custom posiada satynowane ostrze ze stali Elmax, okładziny rękojeści z zielonego laminatu Green Canvas Micarta, liners z kompozytu G10 oraz kaburę z Kydex'u w zielonym kolorze z czarnymi dodatkami.
Czytaj dalej
Zamknij

Nóż Sliwkosky Knives Mora Vintage Custom Elmax Brown Jute Micarta

1 349,00 
Nóż Sliwkosky Knives Mora Vintage Custom zainspirowany został fińskimi nożami typu puukko. Knifemaker Jakub Śliwka skorzystał z designu pochodzącego rodem ze Skandynawii i wykonał bardzo ciekawy nóż. Efektem stało się ostrze z wysokim szlifem typu skandynawskiego oraz rękojeścią hidden-tang z bardzo przyjemnie układającą się w dłoni i bardzo chwytną rękojeścią. Dość sporą rozmiarowo całość (235 mm długości) trzyma się bardzo pewnie, a stosunkowo gruba w swoim owalu 120 mm rękojeść dobrze leży w dłoni nawet podczas pracy w rękawiczce. Ponadto konstrukcja hidden-tang sprawia, że pracuje się komfortowo również bez rękawiczek nawet przy dość zimnej pogodzie przez wzgląd na brak bezpośredniego kontaktu dłoni z metalem. Zaprezentowany nóż Mora Vintage Custom przeznaczony jest dla użytkowników uprawiających turystykę leśną, pasję bushcraftową, obozujących na łonie natury itd. Nie straszne mu będzie przygotowanie posiłku, przygotowanie drewnianych strużyn czy rozpalenie ognia krzesiwem z użyciem wykończonej specjalnie w tym celu bardziej na ostro krawędzi grzbietu. Prezentowana wersja Mora Vintage Custom posiada satynowane ostrze ze stali Elmax, okładziny rękojeści z brązowego laminatu Brown Jute Micarta, liners z włókna węglowego oraz kaburę z Kydex'u w kolorze coyote z czarnymi dodatkami.

Nóż Sliwkosky Knives Puukko Full Tang “Karelian Blue”

1 299,00 
Nóż Sliwkosky Knives Puukko Full Tang "Karelian Blue" zainspirowany został fińskimi nożami typu puukko. Knifemaker Jakub Śliwka nawiązał do designu pochodzącego rodem ze Skandynawii, ale wykonał nóż w wersji full tang, tym samym wzmacniając konstrukcję tradycyjnego projektu puukko (tradycyjnie puukko posiada konstrukcję hidden tang). Efektem stało się ostrze z wysokim szlifem typu skandynawskiego połączone z rękojeścią o prostym i wygodnym kształcie. Dość sporą rozmiarowo całość (236 mm długości) trzyma się bardzo pewnie, a  120 mm rękojeść dobrze układa się w dłoni. Zaprezentowany nóż przeznaczony jest dla użytkowników uprawiających turystykę leśną, pasję bushcraftową, obozujących na łonie natury itd. Nie straszne mu będzie przygotowanie posiłku, przygotowanie drewnianych strużyn czy rozpalenie ognia krzesiwem z użyciem wykończonej specjalnie w tym celu na ostro krawędzi grzbietu. Nóż Sliwkosky Knives Puukko Full Tang "Karelian Blue" posiada satynowane ostrze ze stali Elmax, okładziny rękojeści z drewna stabilizowanego o bardzo ładnej kolorystyce (barwiona na niebiesko brzoza karelska), przekładki (linersy) z zielonego kompozytu G10 oraz czarną pochwę ze skóry naturalnej z niebieskimi przeszyciami.
Czytaj dalej
Zamknij

Nóż Sliwkosky Knives Urban Bowie XL Elmax Green Canvas Micarta

1 249,00 
Nóż Sliwkosky Knives Urban Bowie XL zainspirowany został designem noży z rodziny bowie. Próżno jednak szukać w nim szczegółowego odwzorowania klasycznego bowie, bowiem twórca - Jakub Śliwka zaczerpnął z historycznego noża tylko kilka charakterystycznych elementów właściwych dla profilu ostrza. Przede wszystkim uwspółcześnił rozmiar (całość ma 215 mm długości) dopasowując go do potrzeb wypadów outdoorowych, w których nie zawsze potrzebne jest ostrze dużych rozmiarów. W efekcie powstał nóż full-tang o bardzo uniwersalnym przeznaczeniu, w klasycznym, bardzo ładnym wykonaniu, który z przyjemnością można spożytkować w trakcie biwaku, na kempingu, w lesie itd. Urban Bowie XL świetnie nada się do przygotowywania mięsa, krojenia ryb i ogólnie do przyrządzania posiłków. Nie straszne mu będzie również struganie, przecięcie średniej grubości gałęzi, czy inne czynności, których potrzeba wykonania może zaistnieć w obozie. Prezentowana wersja Urban Bowie XL posiada satynowane ostrze ze stali Elmax, okładziny rękojeści z laminatu Green Canvas Micarta, przekładki dystansowe (linersy) z pomarańczowego kompozytu G10 oraz kaburę z zielonego Kydex'u z czarnymi dodatkami.
Zamknij

Nóż Sliwkosky Knives Urban Bowie XL Elmax Honey

1 249,00 
Nóż Sliwkosky Knives Urban Bowie XL zainspirowany został designem noży z rodziny bowie. Próżno jednak szukać w nim szczegółowego odwzorowania klasycznego bowie, bowiem twórca - Jakub Śliwka zaczerpnął z historycznego noża tylko kilka charakterystycznych elementów właściwych dla profilu ostrza. Przede wszystkim uwspółcześnił rozmiar (całość ma 215 mm długości) dopasowując go do potrzeb wypadów outdoorowych, w których nie zawsze potrzebne jest ostrze dużych rozmiarów. W efekcie powstał nóż full-tang o bardzo uniwersalnym przeznaczeniu, w klasycznym, bardzo ładnym wykonaniu, który z przyjemnością można spożytkować w trakcie biwaku, na kempingu, w lesie itd. Urban Bowie XL świetnie nada się do przygotowywania mięsa, krojenia ryb i ogólnie do przyrządzania posiłków. Nie straszne mu będzie również struganie, przecięcie średniej grubości gałęzi, czy inne czynności, których potrzeba wykonania może zaistnieć w obozie. Prezentowana wersja Urban Bowie XL posiada satynowane ostrze ze stali Elmax, okładziny rękojeści z laminatu Natural Canvas Micarta (odcień Honey - miodowy), przekładki (linersy) z oliwkowego kompozytu G10 oraz kaburę z Kydex'u w kolorze coyote z czarnymi dodatkami.
Zamknij

Nóż Sliwkosky Knives Urban Bowie XL Premium Elmax Carbon

1 449,00 
Nóż Sliwkosky Knives Urban Bowie XL Premium zainspirowany został designem noży z rodziny bowie. Próżno jednak szukać w nim szczegółowego odwzorowania klasycznego bowie, bowiem twórca - Jakub Śliwka zaczerpnął z historycznego noża tylko kilka charakterystycznych elementów właściwych dla profilu ostrza. Przede wszystkim uwspółcześnił rozmiar (całość ma 215 mm długości) dopasowując go do potrzeb wypadów outdoorowych, w których nie zawsze potrzebne jest ostrze dużych rozmiarów. W efekcie powstał nóż full-tang o bardzo uniwersalnym przeznaczeniu, w klasycznym, bardzo ładnym wykonaniu, który z przyjemnością można spożytkować w trakcie biwaku, na kempingu, w lesie itd. Urban Bowie XL świetnie nada się do przygotowywania mięsa, krojenia ryb i ogólnie do przyrządzania posiłków. Nie straszne mu będzie również struganie, przecięcie średniej grubości gałęzi, czy inne czynności, których potrzeba wykonania może zaistnieć w obozie. Prezentowana wersja Urban Bowie XL Premium posiada satynowane ostrze ze stali Elmax, okładziny rękojeści z włókna węglowego (carbon fiber), przekładki (linersy) z zielonego kompozytu G10, kaburę z Kydex'u w kolorze czarnym z brązową skórzaną przelotką na przypięcie całości do paska. W zestawie z nożem dostarczany jest koralik Sliwkosky Knives spójny z całym projektem.