
Sliwkosky Knives
Sliwkosky Knives: Jakub Śliwka, to polski knifemaker, “nożoróbstwem” zajmujący się od ponad 10 lat. Od 2018 roku tworzeniem noży zajmuje się zawodowo.
Przygoda z knifemakingiem w jego przypadku zaczęła się dość wcześnie, a wzięła się po pierwsze z zauważonej już w młodzieńczych latach smykałki technicznej i potrzeby majsterkowania, a po drugie z zainteresowaniem na pewnym etapie swojego życia branżą nożową. Połączenie tych dwóch elementów położyło podwaliny pod projekt nazwany później Sliwkosky Knives, stanowiący oczywiste powiązanie z nazwiskiem twórcy noży. Zanim to jednak nastąpiło minęło kilka lat poświęcone na zdobywanie wiedzy, szlifowanie umiejętności z zakresu knifemakingu oraz coroczny udział w imprezach branżowych stanowiących swego rodzaju forum wymiany doświadczeń. Po drodze Jakub Śliwka ukończył jeszcze studia inżynierskie, co prawda z innego zakresu, mniej związanego z branżą nożową, ale dające solidną dawkę wiedzy na temat znajomości różnorodnych procesów technicznych, planowania itd.
Wracając do Sliwkosky Knives, należy dodać że w przypadku Jakuba Śliwki nazwa ta i dostrzegalny w opracowanym z biegiem czasu projekcie loga kształt owocu śliwki stały się zapowiedzią zauważalnego indywidualizmu, znakiem odciśniętym w każdym z jego projektów zarówno bardziej autorskich, jak i czerpiących z designów charakterystycznych dla różnych krajów i kultur.
Ślady te widać wyraźnie np. w jednym z jego bardziej znanych projektów o znajomo brzmiącej nazwie Mora Custom, który jest indywidualnym tworem inspiracją sięgającym do popularnych szwedzkich noży. Zauważalne są one również w projektach Urban Bowie, Modern Puukko, Kukri czy Kwaiken. Jak widać inspiracje bardzo różnorodne ocierające się o kraje skandynawskie, Daleki Wschód czy Amerykę. Z pozoru odległe, jednakże w wykonaniach Sliwkosky Knives zdecydowanie znajdziemy łączące je wspólne detale charakterystyczne dla Jakuba Śliwki.
Sliwkosy Knives dzisiaj skupia się na tworzeniu noży głównie z materiałów premium. Ostrza produkuje ze stali Elmax, M390, Vanadis 4 Extra, Sleipner, D2, AEB-L. Wszystkie stale hartuje samodzielnie wnikliwie pilnując przebiegu całego procesu. Rękojeści powstają zazwyczaj z Micarty, kompozytu G10, włókna węglowego (carbon fiber) czy drewna stabilizowanego. Twórca preferuje bardziej trwałe materiały, aby użytkownik długo i bezproblemowo mógł się cieszyć swoim nożem. Kabury powstają głównie z Kydexu, czasami ze skóry naturalnej, którą knifemaker rekomenduje jeżeli pasuje ona do stylu danego noża.
W ofercie Sliwkosky Knives znajdziemy noże do zastosowań codziennych, outdoorowych, bushcraftu, survivalu, myślistwa a także do zastosowań kuchennych.
Jak sam knifemaker zdradza: “Moje noże to obietnica i zawsze staram się pracując nad kolejnym projektem pomyśleć co i jak zrobić, aby klient był jak najbardziej z niego zadowolony”. Niech więc jego słowa bedą zapowiedzią solidności oraz wysokich standardów, które już dzisiaj mogą znaleźć Państwo w ofercie Kapuga.pl w dziale Sliwkosky Knives.