Inspiracje, MK Knives & Tools, TRC Knives, Trendy

Nóż na szyję. Ozdoba czy użyteczne narzędzie?

Nóż na szyję to cudowny wynalazek dla wszystkich zapominalskich. W skali niezapomnialności plasuje się gdzieś pomiędzy okularami na łańcuszku, rękawiczkami na sznurku, a kluczykami do samochodu, które możesz znaleźć za pomocą aplikacji w telefonie. Nie jest to jednak jedyna zaleta noża na szyję i to nawet nie największa. Chcesz poznać pozostałe? Czytaj dalej.

Nóż na szyję, czyli neck – trochę historii

Noże na szyję nosiło się na długo, zanim zyskały modną nazwę neck (tak samo, jak szyja istniała, zanim nazwano ją… łapiesz żarcik?).

Być może w to nie wierzysz. Być może o tym nie pamiętasz. Jednak w takim razie chyba nie obserwowałeś zbyt uważnie naszego fanpage’a na FB. Gdyby było przeciwnie, od razu przypomniałbyś sobie, o czym pisaliśmy już jakiś czas temu. W najbardziej znanej ekranizacji Janosika z lat 70tych zobaczysz jednego z bohaterów, Kwicoła, z małym nożykiem na szyi. Co prawda używał go głównie do konsumpcji przeróżnych smakołyków, a kształt zdecydowanie odbiegał od współczesnych standardów, ale czy to ważne?

Chociaż Janosik powstał zaledwie 50 lat temu, serial obrazował czasy o wiele bardziej odległe. I ok, możesz powiedzieć, że to przecież fikcja, albo że kostiumolog mógł się pomylić. Być może masz nawet rację. Ale wiesz co? Mamy przeczucie, że jednak było dokładnie tak, jak na ekranie telewizora.

Przecież już o wiele dawniej ludzie często nosili noże na szyjach. Wynikało to z prostej przyczyny – samo ostrze było wystarczająco cenne. Dodanie rękojeści z wytrzymałych materiałów bądź jeszcze pochwy kosztowało zbyt dużo. Dlatego wielu ludzi owijało go sznurkiem, bądź jego substytutem, i wieszało na szyi.

Nóż na szyję współcześnie

Jak to wygląda obecnie? Na neck knife decyduje się sporo nożomaniaków, lecz wciąż taki gadżet potrafi wzbudzić zdziwienie u przeciętnego człowieka. Nóż na szyję przestał mieć funkcję wyłącznie użytkową – teraz to także oryginalna ozdoba. Z tego względu ta kategoria noży musi spełniać wyjątkowo wysokie wymagania, zarówno co do jakości, jak i designu.

Noże na szyję zajmują swoją niszę na rynku nożowym i znaleźć tam można prawdziwe perełki, a modele różnią się zarówno materiałami, z których zostały wykonane, kształtem ostrza, rodzajem rękojeści, pochwą, jak i ceną. Ich rozmiar jest raczej umowny – powinny być na tyle małe, aby ich noszenie było poręczne, oraz na tyle duże, by wygodnie się z nich korzystało.

Jakie są zalety i wady noża na szyję?

Zalet jest tak wiele, że dnia by nie wystarczyło, aby wszystkie wymienić, więc skupimy się na tych najważniejszych:

  • Możesz go nosić nawet wtedy, gdy nie masz na sobie ubrania. Np. przegrałeś zakład i musisz nago spędzić noc w lesie.
  • Możesz go nosić także wtedy, kiedy jesteś wyjątkowo skąpo ubrany. Np. w samych majtkach uciekasz przez okno przed rozjuszonym mężem Twojej aktualnej (lub od teraz już nieaktualnej) dziewczyny.
  • Oczywiście możesz go nosić także wtedy, kiedy jesteś kompletnie ubrany. Zwłaszcza wtedy, gdy zwykły nóż byłoby Ci ciężej wyjąć, np. w kombinezonie przeciwcovidowym.
  • Nie musisz chwytać go w zęby, kiedy po przecięciu np. sznurka chcesz zrobić węzeł i potrzebujesz obu rąk.
  • Wspominaliśmy już o tym, ale warto podkreślić – jest lekki. Nie zmęczy Ci ręki (ani szyi), a przynajmniej nie tak prędko.
  • Jest ładny. Jeśli dasz komuś wybór między złotym łańcuchem na szyję godnym Jose Arcadio Moralesa, a neck knifem, z pewnością wybierze ten drugi.
  • Jest oryginalny. Jeśli chcesz czuć się wyjątkowo, możesz co prawda pofarbować włosy na niebiesko, jednak neck knife będzie zdecydowanie lepszym sposobem na wyróżnienie się z tłumu.
  • Ma ostrze stałe, co czyni go bezpieczniejszym i łatwiejszym w konserwacji od noży składanych.
  • Funkcjonalnością nie ustępuje większym nożom, a czasem przydaje się wręcz lepiej – np. do precyzyjnych robót, takich jak struganie czy wycinanie.
  • Bywa, że rękojeść jest owinięta paracordem. Patrz, co za niesamowita oszczędność – w jednej kwocie masz i nóż, i paracord! ; )

Czy potrzebujesz jeszcze więcej powodów, żeby zdecydować się na zakup noża na szyję?

Oczywiście nóż na szyję miewa wady. Ma ich jednak tak niewiele, że wystarczy jedno zdanie, aby je opisać: jest za mały do wycinania lasów bambusowych (w tym przypadku wybierz maczetę), nie pozyskasz nim drewna, a pajda ucięta z bochenka chleba będzie nieco nierówna. I czasem może Ci się śnić, że ostrze nagle samo, pod wpływem grawitacji, wypada z pochwy… nie martw się, to tylko brzydki koszmar, który nie ma nic wspólnego z prawdą.

Nóż na szyję – do czego się przyda?

W zasadzie do tego samego, co inne noże. Nóż na szyję to dobry wybór na samotne, długie wyprawy do lasu, choć sprawdzi się także w życiu codziennym. Możesz go zabrać na obóz: harcerski, przetrwania albo językowy. Na grilla do dziadków, ognisko ze znajomymi i na wycieczkę z dzieciakami nad Morskie Oko. W zasadzie nie ma okazji, do której by nie pasował.

Co możesz robić nożem na szyję? Neck knifem wygodnie się plasterkuje: bez problemu pokroisz jabłko czy boczek. Możesz nim naostrzyć patyki na ognisko lub strzały do samodzielnie zrobionego łuku. Przetniesz sznurek, linkę, żyłkę bądź różnoraki materiał. Wyryjesz w drzewie serce z inicjałami ukochanej. Otworzysz konserwę lub puszkę z urwaną zawleczką. Wydłubiesz drzazgę z kciuka (albo go utniesz). Możesz nawet założyć go na szyję i paradować po promenadzie w Sopocie, szukając dziewczyn, którym w ten sposób zaimponujesz.

Polecany nóż na szyję

Wybór na rynku noży jest naprawdę duży. Producenci proponują coraz to nowsze modele, kusząc nietypowym designem, dobrą ceną czy wyjątkową jakością. Nic dziwnego, że w zalewie tych informacji ciężko odnaleźć wymarzony model. Mamy dla Ciebie kilka sprawdzonych propozycji. Być może do któregoś z tych noży mocniej zabije Twoje serce.

[image_with_animation image_url=”4165″ alignment=”” animation=”Fade In” border_radius=”none” box_shadow=”none” max_width=”100%”]

QSP Knife Neckmuck QS125-A

 

To funkcjonalny nóż na szyję z niższej półki cenowej. Dobry wybór na początek, jeśli nie chcesz inwestować w neck knife dużej kwoty, ale masz ochotę sprawdzić, czy taka forma noszenia noża przypadnie Ci do gustu.

Ciekawe jest pochodzenie nazwy tego modelu. „Neckmuck” to przyjemna gra słów, łącząca słowo neck oraz nessmuck – czyli nazwę kształtu ostrza inspirowanego nożami używanymi przez Georga „Nessmucka” Searsa. Neckmuck zarówno nazwą, jak i kształtem nawiązuje do dawnych, outdoorowych tradycji i dobrze się sprawdzi na wyprawach w teren.

O tym cacku pisaliśmy także w jednym z naszych artykułów: Najlepsze noże outdoorowe, na które Cię stać.

ANV Knives P100

 

Zupełne przeciwieństwo Neckmucka stanowi model P100 z ANV Knives. Aż ciężko sobie wyobrazić bardziej minimalistyczne ostrze noża EDC. Jest smukły i elegancki, wyjątkowo lekki i poręczny. Rękojeść pozostała bez obudowy, jednak można ją owinąć paracordem ( ; ) ) i tak nosić na szyi. Jeśli jednak zdarzy się, że ten sposób noszenia noża akurat nie będzie Ci odpowiadać, bez problemu przytroczysz go do paska.

Kupując P100 stawiasz na wysokiej jakości stal oraz minimalistyczne wykończenie. Również jego kabura Kydex®jest cienka, lekka i elegancka. Całość świetnie skomponuje się z wyjściowym strojem, ale nie martw się – pasuje także do włóczenia się po lesie, nawet bez garnituru.

[image_with_animation image_url=”2343″ alignment=”” animation=”Fade In” border_radius=”none” box_shadow=”none” max_width=”100%”]
[image_with_animation image_url=”4166″ alignment=”” animation=”Fade In” border_radius=”none” box_shadow=”none” max_width=”100%”]

TRC Knives Speed Demon

 

Nóż na szyję do walki z demonami? Nic nie wiemy o takiej funkcji, chociaż wcale byśmy się nie zdziwili. Tymczasem jednak przedstawiamy Ci neck knife Speed Demon z TRC Knives. To model z serii inspirowanej postaciami z poprzednich epok, „Tales of Man”, o której pisaliśmy szerzej na naszym blogu w artykule Facet i jego nóż: głęboka relacja. Speed Demon inspirowany jest amerykańskim kierowcą rajdowym z początków XX wieku – Frankiem Lockhartem.

Tak samo jak jego pierwowzór, Speed Demon jest skuteczny i wszechstronny. Chciałoby się powiedzieć: szybki, ale to już zależy wyłącznie od sprawności Twoich rąk. Nóż na szyję Speed Demon jest wytrzymały dzięki zastosowaniu stali premium Elmax. Jest średniego rozmiaru, ma szkieletową budowę i wyjątkowo nowoczesny wygląd. To nóż codziennego użytku, który przyda się nie tylko miłośnikom szybkiej jazdy…

MK Knives & Tools MK-07

 

Na koniec zostawiliśmy prawdziwą perełkę, czyli model MK-07 wykonany przez znakomitego, polskiego knifemakera, Marcina Kampkę, z którym wywiad możecie przeczytać na naszym blogu. MK-07 to ostrze idealne dla zwolenników minimalizmu. Jego niewielki rozmiar staje się wielką zaletą, kiedy zależy Ci na maksymalnej dyskrecji, a równocześnie chcesz mieć nóż, który spełnia najwyższe standardy jakości.

MK-07 to neck knife z ostrzem typu wharncliffe, wykonany ze stali premium Elmax. Jak wszystkie noże z MK Knives & Tools zachwyca starannym wykonaniem i nowoczesnym designem. Możesz go nosić na szyi, albo przytroczyć do paska – pionowo lub poziomo. Innowacyjny szlif wklęsły CNC oraz minimalistyczna kabura Kydex®dopełniają całość tego wyjątkowego noża na szyję.

[image_with_animation image_url=”4167″ alignment=”” animation=”Fade In” border_radius=”none” box_shadow=”none” max_width=”100%”]

Dlaczego wybrać nóż na szyję?

 

Nóż na szyję to dobry wybór w zasadzie zawsze. Potrzebujesz lekkiego i poręcznego noża? Wybierz nóż na szyję. Chcesz mieć ostrze skuteczne, funkcjonalne i do różnorodnych zadań? Spraw sobie nóż na szyję. Marzysz o oryginalnym naszyjniku? Zdecyduj się na nóż na szyję. Każdy powód jest dobry, by kupić nóż na szyję, dlatego przestań się wahać i zamów wymarzone ostrze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *